Robert E. Simanek: Neohrožený mariňák vždy myslel na druhé. Zalehl granát, těžce zraněný ještě přivolal tank na nepřítele

Robert E. Simanek: Neohrožený mariňák vždy myslel na druhé. Zalehl granát, těžce zraněný ještě přivolal tank na nepřítele
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Robert E. Simanek
22 / 12 / 2022, 14:00

Příslušník námořní pěchoty Robert E. Simanek v Korejské válce ukázal velkou porci odvahy, když zalehl granát a s těžkými zraněními ještě přivolal na nepřítele tank.

Je to jak příběh z filmu, na rozdíl od něj se však opravdu stal a na jeho konci byl příslušník námořní pěchoty Robert E. Simanek hrdinou. Simanek se narodil v roce 1930 ve městě aut Detroitu a po maturitě v roce 1948 začal pracovat pro společnosti Ford Motor Company a General Motors. Víc ho to ale táhlo k námořní pěchotě, jíž se chtěl stát součástí. To se také stalo v roce 1951 a Simanka kromě nezbytného výcviku čekala zakrátko ostrá akce, která měla jméno Korejská válka.

Necelý rok po vstupu do americké námořní pěchoty na mladého muže čekaly nástrahy konfliktu, kdy se studená válka na tři roky stala až nebezpečně horkou. Simanek tvořil součást roty F, 2. praporu, 5. pluku. V této jednotce sloužil jako střelec a také radista pro případ potřeby. 17. srpna 1952 byl Simanek vybrán, aby vykonal hlídkovou činnost v oblasti nazvané základna Irene severně od města Soul.

Simanek z toho ten den příliš neměl radost. Hlídkovou činnost totiž vykonával celou předešlou noc a vlastně nezamhouřil ani oči. Ale rozkaz byl rozkaz, a tak Simankovi nezbývalo jít do oblasti, o které si myslel, že není nebezpečná a že se nemůže nic vážného stát. Na cestu si vzal své oblíbené pivo v plechovce, starý časopis Readers' Digest a očekával denní rutinu, kterou již znal. ,,Byl jsem na základně už předtím a očekával jsem něco jako dovolenou či odpočinek, protože žádné boje zde předtím nebyly," vyprávěl později mariňák.

Pokud Simanek čekal rutinu, tak se ten den velmi zmýlil. Bylo to přesně naopak. Jednotka totiž vstoupila přímo do smrtící nepřátelské pasti, a to v okamžiku, když mířila do vrchu, aby se dostala na základnu. Přivítala je intenzivní minometná palba a střelba ze zbraní. Simankův spolubojovník, který stál za ním, padl po chvíli mrtev na k zemi. Překvapení mariňáci museli rychle ustoupit a najít si kryt. Simanek a pět dalších včetně těžce zraněného muže se schovali v nedalekém zákopu.

Simanek si pak všiml dvou Číňanů procházejících kolem a rychle vyprázdnil do nich svou zbraň. Mariňák však na sebe upozornil další nepřátele, kteří začali agilně házet směrem do zákopu granáty. Některé se netrefily, ale nakonec dva byly hozeny přímo do zákopu. Simanek duchapřítomně jeden stačil odkopnout, ale nezbyl mu čas, aby to udělal s tím druhým. Proto neváhal, skočil přímo na granát, aby zachránil své spolubojovníky. Utrpěl těžká zranění nohou a pravého boku.

Přes velkou bolest se rozhodl Simanek dál bojovat, vysílačkou přivolal tank a nasměroval ho na nepřátelský bunkr. Simanek se dokázal sám, ač vážně raněn vyškrábat ze zákopu a odplazit se z bojiště. Zakrátko jej našla záchranná jednotka, naložila do vrtulníku a přepravila na nemocniční loď USS Haven, pak se dostal v Mare Island v Kalifornii a námořní stanici Great Lakes v Illinois, kde o něj bylo pečováno. Pokračovat v boji nebylo možné, a tak byl Simanek poslán 1. březnu 1953 do výslužby.

Jeho statečný čin, kterým zachránil životy jeho druhů, vzbudil náležitou pozornost a respekt v Bílém domě. Prezident Dwight D. Eisenhower mu slavnostně předal 27. října 1953 Medaili cti. Nadto byl oceněn i Purpurovým srdcem a dalšími vyznamenáními. Simanek projevil ve vypjatém momentu velký kus osobní statečnosti a odvahy. A jasně prokázal, že na životech druhých mu záleželo víc než na vlastním.
 

Zdroj: history.com

Tagy článku