Rodion Malinovskij: Úspěšný sovětský velitel druhé světové války a držitel třech francouzských válečných křížů

Rodion Malinovskij: Úspěšný sovětský velitel druhé světové války a držitel třech francouzských válečných křížů
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Rodion Malinovskij (vpravo)
05 / 09 / 2023, 10:00

Rodion Jakovlevič Malinovskij byl úspěšný sovětský velitel, který se zapsal do kronik zejména druhé světové války. Už méně se ví, že působil během první světové války ve Francii a je držitelem třech francouzských válečných křížů.

Získal si zaloužené ostruhy ve druhé světové válce. Rodion Malinovskij se stal květnu roku 1944 velitelem 2. ukrajinského frontu, který provedl útok na Rumunsko, díky čemuž se Rumuni přidali na stranu Spojenců. V září 1944 byl jmenován maršálem Sovětského svazu. Jeho vojska pokračovala v útoku na Maďarsko a v únoru 1945 dobyla Budapešť. V dubnu se probila na Slovensko a postupovala na Moravu. Osvobodila Brno a vedla útoky na německá vojska na jihovýchodní Moravě.

Počátkem května obdržela rozkaz k postupu na Prahu od jihovýchodu. Do Prahy se ovšem o jen několik hodin dříve probila vojska maršála I. S. Koněva útočící ze severu z prostoru Drážďan.

Druhá světová válka přinesla Malinovskému nehynoucí slávu, nicméně méně známým faktem je, že mladý Rodion působil také ve Francii, resp. Francouzské cizinecké legii. Malinovskij byl poslán do Francie v roce 1916 jako součást ruského expedičního sboru, který tam svému spojenci proti Němcům poslal car Mikuláš II. Malinovskij měl výhodu, že se jako dítě naučil slušně francouzsky, takže ji mohl zde využít. Desátník Malinovskij z 256. jelizavetgradského pěšího pluku zamířil na západní frontu.

V Rusku mezitím vypukla únorová revoluce, která svrhla cara a někteří vojáci umístění v La Courtine v centrální Francii odmítli přísahat věrnost nové prozatimní vládě. Když jednání se vzbouřenci padly, tato revolta byla potlačena Francouzi a také ruskými vojáky věrnými nové Prozatimní vládě. Mladý Malinovskij pobýval během vzrušených událostí v té době v nemocnici, protože utržil v boji vážné zranění ruky blízko pevnosti Brimont.

Brizantní události v La Courtine a nástup bolševiků k moci v roce 1917 učinily tečku účinkování ruského expedičního sboru ve Francii. Francouzská vláda dala vojákům několik možností - buď se mohli rozptýlit jako pomocné síly do severní Afriky, nebo se připojit k armádě Třetí republiky. A druhou možnost Malinovskij využil.

Malinovskij se stal příslušníkem ,,čestné ruské legie" zformované na konci roku 1917 plukovníkem Georgijem Gotuou. Tato formace spadala pod 1. marockou divizi, která byla sama součástí tzv. francouzské ,,africké armády" umístěné v Alžírsku, Maroku a Tunisku. Za svého působení byl Malinovskij vyznamenán francouzským válečným křížem za statečnost, kterou projevil jako kulometčík proti početné skupině nepřátel.

Posléze získal i další dva válečné kříže a v roce 1918 vstoupil do francouzské cizinecké legie. Již v roce 1919 ji však opouští a vrací se domů, kde se připojil k Rudé armádě. To už začíná jiná, ale rovněž úspěšná kapitola Malinovského života.


Zdroj: Russia BeyondTagy článku