Roosevelt osobně řídil odplatu za Pearl Harbor. Americké ,,koncentrační tábory" pro Japonce však měly do nacistických daleko

Roosevelt osobně řídil odplatu za Pearl Harbor. Americké ,,koncentrační tábory&quote; pro Japonce však měly do nacistických daleko
Autor fotografie: Dorothea Lange, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Internační tábor Manzanar
13 / 06 / 2023, 10:00

Útok Japonců na tichomořskou základnu Pearl Harbor v prosinci 1941 zasel v Američanech hněv směřující proti japonským Američanům. Prezident Franklin D. Roosevelt dal po ,,Dnu hanby" nařídit internaci více než 100 000 japonských Američanů žijících v Kalifornii či Washingtonu.

Většina z těchto japonských Američanů byli mladí lidé, kteří ani nenabyli volebního práva, a jednalo se rovněž o lidi, kteří již byli s USA kulturně srostlí, neboť zde žili prakticky celý život. Navíc skoro dvě třetiny uvězněných byly již řádnými americkými občany.

V Manzanaru, který se stal nechvalně známým internačním táborem pro japonské Američany, se do 21. 11. 1945, kdy byl uzavřen, nacházelo 11 000 nepohodlných japonských Američanů.

Tábor byl striktně oddělen na mužskou a ženskou část a podmínky, které v něm panoval, stejně jako v ostatních, byly krajně nevyhovující, a to se týče i počasí. Ve dne panovalo v táboře velké horko, naopak noci byly mrazivé, vězni se pohybovali v prašném a větrném prostředí, což jejich zdraví rozhodně nepřidalo.

I když se samozřejmě nedaly srovnávat s německými koncentračními tábory, vězni museli žít ve špatných hygienických podmínkách, psychicky a fyzicky strádali. Navíc vězni žili v barácích ve velmi stísněných podmínkách.

Tábor o velikosti 500 akrů byl obklopen ostnatými dráty a hlídán ozbrojenou vojenskou policií. V Manzanaru zemřelo během druhé světové války v důsledku špatných podmínek a psychického i fyzického strádání japonských Američanů.

Po propuštění z tábora Manazanar dostal každý vězeň 25 dolarů a jízdenku na autobus. Horší byla skutečnost, že na japonských Američanech, kteří si prošli proti své vůli několikaletými útrapami internačního tábora, ulpělo společenské stigma, které nabylo po válce podoby diskriminace, jíž museli propuštění vězni čelit.

Trvalo tak několik let, než se japonští Američané opět plnohodnotně začlenili do života. 1 400 z nich, kteří se vrátili z Manzanaru, se vzdalo amerického občanství a přestěhovali se do poválečného Japonska.

Zdroj: militaryhistorynow.com

Tagy článku