Hans-Ulrich Rudel - jak německý ničitel tanků ,,rozpůlil" ruskou bitevní loď Marat

Hans-Ulrich Rudel - jak německý ničitel tanků ,,rozpůlil&quote; ruskou bitevní loď Marat
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Hans-Uldrich Rudel
28 / 10 / 2019, 13:00

Rudel byl znám především jako ničitel tanků, kterých má na kontě přes 500. V roce 1941 si však připsal významný ,,zářez" v podobě bitevní lodě Marat třídy Gangut, která byla postavena v roce 1911 pod jménem Petropavlovsk a uvedena do aktivní služby o čtyři roky později.

Rudel, který byl synem faráře, se brzy vypracoval v obávané ,,štukové eso", který ze vzduchu ničil zejména tanky, ale i další obrněné vozy. 

23. září 1941 pak přišla Rudelova velká chvíle, kdy byl členem skupiny, která měla zaútočit na kronštadský přístav. Tam kotvil i Marat.  Kronštadský přístav tvořil součást Baltské flotily u Leningradu. Protože Marat byl doslova ,,na ráně", rozhodla se na něj letka asi 30 střemhlavých bombardérů Junkers Ju 87 Stuka i s Rudelem zaútočit, i když ten den panovalo nevlídné počasí. 

1847

Poté, co německé stíhačky spatřily loď, Rudel následoval kapitána Ernsta Steena k provedení útoku. Steen shodil ze svého stroje bombu, která však minula svůj cíl. Steena však Rudel zastoupil více než dobře. Jeho tunová bomba byla shozena naprosto přesně. Bomba dopadla na příďovou část, kde byla uložena munice v podpalubí. Výsledné škody to tak ještě více znásobilo. Marat byl po zásahu této bomby (některé zdroje uvádějí, že byly dvě, jedna o hmotnosti jedné tuny a druhá o hmotnosti 500 kilogramů) téměř rozpůlen a klesl na dno. Při zkáze bitevní lodi zemřelo 326 členů jeho posádky. Rudel však na okamžik ztratil ve vzrušených chvílích vědomí. To nabyl, když mu jeho jeho zadní střelec Scharnowski vítězoslavně hlásil, že ,,loď právě vybuchuje". Pro Rudela to byly vpravdě opojné chvíle. 

Luftwaffe Stuka ace Hans Rudel single-handedly destroys Soviet battleship Marat

Potopení Marata z Rudela učinilo legendu, která si kromě tohoto ,,zářezu" připsala ve zhruba 2 500 absolvovaných misích 520 zničených tanků, dalších zhruba 1000 různých vozidel, 70 vyloďovacích plavidel, 2 Lavočkiny La-3, IL-2, kromě Marata potopil i 2 křižníky a připsal si i zničený torpédoborec. Hlavně Rudé armádě způsobil tak těžké materiální ztráty, že na jeho hlavu dokonce Stalin vypsal odměnu 100 000 rublů. Zneškodnit Rudela se však nakonec nepodařilo a doma byl oslavován jako hrdina, který byl mimo jiné dekorován Železným křížem 1. třídy 2. třídy. 

 

Zdroj: warhistoryonline.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace