Rudí napadli Polsko – americký list Chicago Tribune měl jasno, byl to výsledek smlouvy Hitlera a Stalina

Rudí napadli Polsko – americký list Chicago Tribune měl jasno, byl to výsledek smlouvy Hitlera a Stalina
Autor fotografie: Wikimedia Commons, TASS, CC0|Popisek: Němci vítají v Brestu Rudou armádu
19 / 09 / 2022, 16:00

„Rudí napadli Polsko“ – tak na své titulní straně představil události ze 17. září 1939 list Chicago Tribune. Deník označil invazi za čtvrté rozdělení Polska a naznačil, že šlo o výsledek paktu Ribbentrop-Molotov.

Před 83 lety chicagský deník zdůraznil, že Sověti překročili polské hranice, aby „chránili menšiny“ a obsadili „polskou Ukrajinu a Bílé Rusko (Bělorusko)“ v době, kdy Němci vydali ultimátum a vyhrožovali bombardováním Varšavy, pokud se Poláci nevzdají.

Byly také citovány fragmenty zprávy, kterou měli Sověti vyslat, že „Sovětský svaz zůstane neutrální“ a že jejich cílem je „udržovat pořádek“ a „chránit ukrajinskou a běloruskou menšinu“. Noviny poznamenávají, že Rudá armáda vstoupila do Polska „bez spěchu, ba bezstarostně“ ve čtyřech hlavních kolonách, dosáhla řeky Bug a překonala mírný odpor polských pohraničníků, kteří měli k dispozici pouze pušky.

Podle deníku se sovětská vojska skládala z „dlouhých řad vozů tažených koňmi, vedle kterých kráčeli otrhaní sovětští branci v těžkých botách a se širokým obličejem“.

A autor textu poznamenává, že vstup sovětských vojsk „rozptýlil veškeré pochybnosti“, pokud jde o spekulace, že podle Paktu Ribbentrop-Molotov se Třetí říše a SSSR dohodly na „rozdělení kořisti“.

Video: YouTube

,,Polsko mělo být vymazáno z mapy v důsledku čtvrtého rozdělení, jak se to stalo po třetím rozdělení v roce 1795," poznamenává Chicago Tribune. Upozorňuje také na pokrytectví oficiálního vysvětlení invaze SSSR do Polska.

„Byla a zůstává klasickou technikou ospravedlnění invaze, najít menšinu se skutečnými nebo smyšlenými nároky a pak prohlásit, že tato menšina bojuje proti vlastnímu státu,“ píše autor.

,,Tvrzení Moskvy byla naprostý výmysl, což jsem měl možnost poznat, když jsem tam byl," dodává autor. Poznamenal také, že ačkoli si „mnoho Ukrajinců stěžovalo na polské představitele, zmobilizovali se a bojovali, aniž by si stěžovali“. "Polsko bylo vždy národem, který měl smůlu a tato příležitost nebyla výjimkou," řekl zpravodaj deníku Chicago Tribune v roce 1939.

Jak moc tato situace připomíná ruskou agresi proti Ukrajině v roce 2022…

22. září 1939, se v okupovaném městě Brest-Litovsk konala společná vojenská přehlídka německých a sovětských armád po okupaci a rozkouskování Polska. Jako další důsledek paktu Sovětský svaz v roce 1940 nezákonně obsadil části východního Finska a Rumunska a tři pobaltské státy. 

Zdroj: tvp.info, Communistcrimes.org 

Tagy článku