Ruskému zvědovi jeho imitační talent nepomohl. Zmučený a zbitý nakonec skončil na popravišti

Ruskému zvědovi jeho imitační talent nepomohl. Zmučený a zbitý nakonec skončil na popravišti
Autor: Russia Beyond|Popisek: Vasilij Rjabov před popravou
08 / 09 / 2020, 16:30

Vasilij Rjabov byl ruským špehem, který byl vyslán na výzvědy za nepřátelskou linii, v tomto případě japonskou. V letech 1904-1905 probíhala rusko-japonská válka, kterou carský režim prohrál, a stejně dopadl i Rjabov, který byl nakonec Japonci za svou činnost popraven.

Historie zná mnoho zvědů či špionů s různými vlastnostmi a dovednostmi. Ruský vojín Vasilij Rjabov patřil k těm, kteří uměli věrně napodobovat čínská gesta, mimiku, ale i také držení těla. Do toho přidával i špetku ,,hereckého umění", čímž bavil o ostatní. Na Rjabova bylo ukázáno v souvislosti s probíhajícím rusko-japonským konfliktem, který se odehrával v letech 1904-1905. 

Rjabov se vzhledem ke svým schopnostem zdál být vhodným adeptem na výzvědnou a průzkumnou činnost. Po bitvě u Liao-jangu, jež byla první velkou pozemní bitvou rusko-japonské války, a kterou Rusko prohrálo, byl Rjabov povolán do akce, kdy měl proniknou za nepřátelskou linii a sbírat informace.

Rjabov se oblékl jako čínský rolník, vzal si na sebe dlouhou tuniku, a ,,přidal" i dřeváky a tradiční spletený cop. Rjabov věřil, že mu jeho schopnost imitace běžného čínského rolníka a umění gest pomůže v jeho misi a nikdo nepozná, že je ve skutečnosti ruským zvědem.

Rjabov měl v prvé řadě zjistit informace o rozmístění nepřátelských vojsk. To se mu posléze také podařilo a nabitý informacemi mířil na spřátelené území. Když už se zdálo, že jeho mise uspěje, objevil se fatální zádrhel. Rjabov byl na cestě zpět zastavem japonským důstojníkem, který mu nařídil, aby dal napít jeho koni.

Jenže Rjabov neuměl ani čínsky, ani japonsky a příkazu nerozuměl. Japonec pojal podezření, že Rjabov není tím, za koho se vydává. Nenápadně mu strčil do falešného copu, který spadl na zem. A bylo zle. Ruského zvěda Japonec následně zajistil a převezl na nepřátelské území. Tam byl Rjabov podroben dlouhému výslechu a mučení a bití, ale kromě svého pravého jména své jednotky nic důležitého neprozradil. Na druhé straně bylo jasné, jaký osud vojáka čeká.

Japonci jej popravili jako špiona, nicméně současně ocenili jeho odvahu a statečnost. A dokonce napsali dopis jeho jednotce - Orenburskému kozáckého pluku - v němž tyto vlastnosti ocenili. ,,Naše armáda vyjadřuje ruské armádě upřímné přání, aby vychovala více čestných vojáků, kteří si zaslouží náš respekt, jako v případě vojína Rjabova," stálo v pochvalném dopise.

 

Zdroj: Russia Beyond

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace