V roce 1988 se srazily americké a sovětské válečné lodě v Černém moři

V roce 1988 se srazily americké a sovětské válečné lodě v Černém moři
Autor fotografie: "USS Yorktown collision" by Unknown - http://www.defenseimagery.mil/imagery.html#guid=3fbec26218ee63044a583fa43631f40681be4e95. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons|Popisek: Sovětská fregata Bezzavetny (vpravo) naráží do USS Yorktown
24 / 09 / 2018, 13:00

12. února 1988 došlo ke srážce amerických a sovětských lodí, když se americký křižník USS Yorktown snažil uplatnit právo pokojného průjezdu přes sovětské teritoriální vody v Černém moři ke konci studené války.

Americké lodě se pokoušely o tzv. pokojné proplutí, což je pojem v námořním právu, který umožňuje lodi proplout teritoriálními vodami jiného státu za určitých omezení. Proplutí je pokojné tak dlouho, dokud to nedojde k újmě mír, veřejný pořádek nebo bezpečnost pobřežního státu.

Sovětská Rady ministrů v roce 1983, uznala právo pokojného průjezdu zahraničních válečných lodí jen v omezených oblastech sovětských teritoriálních vod v Baltském moři, Ochotském a Japonském moři. V Černém moři žádný takový koridor nebyl povolen. 

psali jsme: Nejdražší válečná loď amerického námořnictva - USS Gerald Ford

Do amerického křižníku taranem narazila sovětská fregata Bezzavetny s úmyslem vytlačit USS Yorktown do mezinárodních vod. Na incidentu se také podílel torpédoborec USS Caron, který byl taranován druhou sovětskou lodí, fregatou SKR-6. USS Yorktown hlásil menší škody na trupu, USS Caron nebyl poškozen vůbec. 

Dne 12. února 1988 lodě USS Yorktown a USS Caron prováděly cvičení v Černém moři. USS Caron míjel sovětské pobřeží ve vzdálenosti 7,5 míle a USS Yorktown 10,3 míle. Velitel Černomořské flotily Michaila Khronopulo obdržel rozkaz k omezení průjezdu válečných lodí USA. Původně měl zakročit torpédoborec Krasny Kavkaz, ale kvůli technickým problémům byla na místo odeslána loď Bezzavetny. Podle jejího velitele, kapitána Vladimira Bogdashina, loď Bezzavetny měla dvě řízené střely namísto čtyř a měla poloviční velikost lodi USS Yorktown, kterou měla vytlačit. Sovětská fregata SKR-6, které velel kapitán Anatoly Petrov, byla přibližně čtyřikrát menší, než USS Caron.

psali jsme: Srážka jaderných titánů: Hra na kočku a myš ruské a americké ponorce nevyšla

Nejprve byl fregatou SKR-6 dostihnut USS Caron, o tři minuty později dostihla fregata Bezzavetny loď USS Yorktown. Pohyb amerických lodí sledovaly bombardéry Tupolev Tu-16.

V okamžiku, kdy válečné lodě USA narušily sovětské teritoriální vody, byly sovětskými loděmi taranovány. V 10:02 místního času, 10,5 námořních mil od pobřeží, fregata SKR-6 narazila levým bokem do zádi USS Caron. Americká loď byla pouze odřená, malá sovětská fregata SKR-6 byla nárazem na větší americkou loď poškozena a začala zaostávat. Fregata Bezzavetny narazila do USS Yorktown v 10:03 a na základě rozkazů se pak odpojila a americkou loď nekontaktovala. USS Yorktown utrpěl poškození dvou odpalovacích zařízení střel Harpoon.

Obě americké lodě pokračovaly v kursu a sovětské teritoriální vody opustily až v 11:50 bez dalších útoků. 

psali jsme: Srážka britské jaderné ponorky s obchodní lodí

Obě válečné lodě USA informovaly o incidentu vrchního velitele amerických námořních sil v Evropě. USS Caron nahlásila v 13:20 místního času, že byla informována na kanále 16 VKV lodí Bezzavetny: „Sovětské lodě mají rozkaz, aby zabránily narušení teritoriálních vod, extrémním opatřením je zaútočit na vaši loď jednou z našich“. USS Caron odpověděl „Proplouvám pokojně v souladu s mezinárodním právem“. USS Yorktown ve své zprávě uvedl, že na 09:56 místního času byl kontaktován fregatou Bezzavetny také na kanále 16, a byl vyzván k odplutí ze sovětských teritoriálních vod, nebo „naše loď udeří na tu vaši“.

"Bitva v Černém moři" měla dohru, kdy sovětské ministerstvo obrany vydalo prohlášení obviňující válečné lodi USA z ignorování varovných signálů lodí sovětské pohraniční stráže a z nebezpečného manévrování v sovětských vodách. Vláda USA vydala ostrý diplomatický protest.

 

 

 

 

Tagy článku