S fotbalovým míčem proti kulkám německých kulometů - tragédie na Sommě

S fotbalovým míčem proti kulkám německých kulometů - tragédie na Sommě
Autor: Public domain|Popisek: Britové útočí na Němce s fotbalovým míčem
30 / 12 / 2020, 10:00

Bitva na Sommě, jeden z nejhorších mlýnků na maso během Velké války. Během bitvy odehrávající na krátkém úseku podél řeky Sommy po dobu 141 dnů od 1. července 1916 umíral jeden voják každých 4,4 vteřiny. Odehrálo se tam mnoho nezapomenutelných příběhů a ten s míčem je jedním z nich.

Mnoho britských jednotek bylo poprvé nasazeno do boje a po sice intenzivní, ale poměrně neúspěšné dělostřelecké přípravě (což nikdo netušil) trvající sedm dni, vyrazily desetitisíce vojáků 1. července 1916 v 7.30 ráno proti zakopaným německým jednotkám. Ty zahájily palbu proti postupujícím vojákům, kteří se nemohli rychle pohybovat, protože většina nesla asi 60 liber výstroje, včetně krumpáčů, pytlů s pískem a lopat, které chtěli využít na opevnění nepřátelských pozic, o nichž se domnívali, že byly zničeny dělostřeleckou přípravou a opuštěny. Útočící jednotky se shlukovaly při hledání otvorů v německých zátarasech z ostnatého drátu a byly tak snadným cílem.

Jen první den utrpěly britské jednotky ztráty více než 57 000 zraněných a mrtvých, z toho bylo téměř 20 000 britských vojáků zabito. Odehrál se jeden z nejhorších dnů britské vojenské historie.

Aby povzbudil své muže v útoku proti německým pozicím, kapitán Wilfred Nevill z 8. East Surrey pluku svým čtyřem četám rozdal fotbalové míče a slíbil cenu prvnímu, kdo kopne míč do německého zákopu. Jedna četa napsala na svůj fotbalový míč „The Great European Cup“ a „East Surreys v. Bavarians“.

Když se ozval zvuk píšťalky jásající čety kapitána Wilfreda East Surreys kopajíce do míčů vyrazily vpřed. Útočící Britové byli zmasakrováni, bylo zabito i sedm důstojníků a samotný 21letý Nevill byl v prvních minutách bitvy zastřelen kulkou do hlavy před německým zátarasem z ostnatého drátu, když se chystal hodit ruční granát. Zemřel necelé dva týdny před svými 22. narozeninami. Dva z fotbalových míčů byly zachráněny z bojiště poblíž jeho padlého těla a jeho příběh popsal poručík Alcock v dopisu Wilfredově sestře.

Jeden z míčů můžete vidět v Doverském hradě v muzeu Královského regimentu prince Velšského. Druhý shořel v roce 2015 během požáru v Guildfordském muzeu.

Zdroj: history.com

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace