S kalašnikovem na věčné časy. Legenda, kterou v rukou třímali vojáci, revolucionáři i teroristé

S kalašnikovem na věčné časy. Legenda, kterou v rukou třímali vojáci, revolucionáři i teroristé
Autor fotografie: Levi Riendeau, public domain|Popisek: AK-47 Kalašnikov
01 / 05 / 2021, 14:30

AK-47 Kalašnikov je legendární útočná puška, která se účastnila řady ozbrojených konfliktů či válek. A Rusové na ni zkrátka nedají dopustit.

Nápad útočné pušky se zrodil v geniální hlavě mladého a zapáleného konstruktéra Michaila Kalašnikova ve 40. letech. Kalašnikov se narodil jako sedmnácté dítě do rodiny, kde byl problém nakrmit všechny děti. Kalašnikov tak musel s vyděláváním na živobytí sám pomoci jako velmi mladý. Právě tehdy se začal živě zajímat o navrhování nejrůznějších strojních zařízení a vybavení. Méně se ví, že to byl Kalašnikov, který například pro tanky vyrobil počitadlo ujetých mil ještě před vypuknutím druhé světové války.

Za války, která začíná pro Sovětský svaz 22. červnem 1941, jezdil s tankem jako řidič, zakrátko byl ale vážně zraněn a musel být hospitalizován. Po svém zotavení byl Kalašnikov poslán do továrny na zbraně v Iževsku, kde jej pověřili vývojem lehkých zbraní. První počiny neslavily sice zářný úspěch, především pro špatnou přesnost, ale položily slušný základ k pozdějšímu AK-47. Ostatně i okolnosti Kalašnikovi nahrávaly - ve 40. letech se začaly rozšiřovat útočné pušky, jež se zprvu objevovaly v nacistických rukách, a které byly pro Kalašnikova dozajista inspirací.

Ještě v posledním roce války se dal Kalašnikov do práce na své nejslavnější zbrani, při jejíž konstrukci využil poznatky, které dosud znal, a převzal některé prvky ze starších automatických a útočných pušek. Inspirací mutak byly například samonabíjecí puška SKS a SVT, americká poloautomatická puška nebo sovětská útočná puška z roku 1944 AS-44. Nicméně Kalašnikův design tyto zbraně předčil. V roce 1946 se podrobil AK-47 vojenským zkouškám a o dva roky později si útočná puška (verze s pevnou pažbou) našla cestu do sovětské armády.

Mezi hlavní výhody zbraně patří nízké výrobní náklady, dostupnost, spolehlivost. V neposlední řadě má i snadnou obsluhu. I z těchto důvodů se vyrobilo kalašnikovů odhadem přes 100 milionů kusů.

Nikdo tehdy nevěděl, že se rodí legenda mezi útočnými puškami a že i více než 70 let poté, co ji mladý konstruktér ukázal světu, bude používána. Protože se AK-47 osvědčil, dostává se posléze do do armád Varšavské smlouvy, ale používala ho řada dalších států mimo ní.

Kalašnikovy si zabojovaly v řadě konfliktů, válek či lokálních rozmíškách. Používal se například ve válce ve Vietnamu, v Perském zálivu, Afghánistánu. Pochopitelně se dostal v průběhu let pro svou oblíbenost a účinnost do rukou nejrůznějších paramilitárních skupin, teroristických organizací či jednotlivců.

Kalašnikov není jen zdaleka symbolem pro slavnou útočnou pušku, ale synonymem pro velkou společnost Koncern Kalašnikov, který kromě ručních zbraní vyvíjí i sofistikované autonomní zbraňové systémy. Ještě dodejme, že před několika lety si ruské ministerstvo obrany vybíralo novou automatickou pušku a ve výběru uspěl model AK-12, nástupce legendární útočné pušky. V roce 2019 pak dodal Koncern Kalašnikov ruské armádě několik tisíc kusů.

AK-47 se tedy stala legendou a i nepřehlédnutelným prvkem současné popkultury, který vídáme často ve filmech nebo počítačových hrách. Když se někdo zeptá, co například symbolizuje Rusko, mnoho lidí odpoví, že právě kalašnikov. Ostatně pro Rusy představuje kalašnikov s nadsázkou řečeno jeden z národních symbolů. Koncern Kalašnikov pokračuje v nejlepších tradicích této proslavené zbraně a můžeme si být jistí, že o ní ještě hlasitě uslyšíme.

 

Zdroj: rbth.com, wikipedia

Tagy článku