S Leopardem opět na vrchol: německé tankové vojsko od války po současnost

S Leopardem opět na vrchol: německé tankové vojsko od války po současnost
06 / 03 / 2020, 09:00

Deset let po skončení druhé světové války vstoupila Německá spolková republika formálně do NATO. V situaci vyostřených vztahů studené války bylo zřejmé, že v případě konfliktu bude hlavním dějištěm úvodních operací právě její území. Vznikl Bundeswehr a v rámci pozemních sil (Heer) byly obnoveny obrněné jednotky, postupně v síle až šesti tankových divizí (Panzerdivision) - v prvním desetiletí vyzbrojených americkými tanky. Ale schopnosti, zkušenosti a tradice německého zbrojního průmyslu daly záhy vzniknout úspěšným projektům Leopard 1 a Leopard 2, a dvou pozoruhodných stíhačů tanků: Kanonenjagpanzer a Raketenjagdpanzer.

Dnes tvoří Bundeswehr tři divize, z toho dvě jsou tankové. Přičemž tanková i mechanizovaná divize jsou kombinovanou silou, kdy buď je většina tanků s podporou BVP, nebo většina BVP s podporou tanků. Cílem je vytvoření komplexní schopnosti a formace tzv. úkolového uskupení. Do výzbroje zavádí tankové vojsko Bundeswehru zatím poslední verzi Leopardu: 2A7V.

Americká výzbroj z 50. let tvořená především lehkými vozidly M41 Walker-Bulldog a středními M47 Patton, se neomezovala jen na tanky zakoupené v USA, ale postupně také v Německu licenčně vyráběné, což pomohlo "nahodit" německý zbrojní průmysl, který utrpěl ztráty nejen válečné, ale především poválečné, kdy si vítězní spojenci do jisté míry (a zcela oprávněně) hojili alespoň část šrámů bohatou a zajímavou kořistí v podobě vybavení i zkušeného personálu. Období stagnace ovšem netrvalo dost dlouho na to, aby obnova kapacit nebyla možná, a s remilitarizací země tváří v tvář hrozbě z východu se opět na trh vrátily značky zvučných jmen i proslulí konstruktéři. A někdo to možná nerad slyší, ale i velitelé se zkušenostmi z použití tankových sil na obou frontách. Bundeswehr nemohl být vybudován na zelené louce, stejně jako německou zpravodajskou službu BND vystavěl Reinhard Gehlen z bývalých důstojníků Wehrmachtu, SS a SD.

Typy M41 a M47 záhy doplnil a výhledově nahradil tank M48, jehož vrcholná verze M48A2GA2 dosloužila u obrněných jednotek Bundeswehru až počátkem 90. let. Licenční výroba otevřela cestu k vlastním domácím řešením, jež jsou zpravidla po všech významných stránkách v oblasti obrany výhodnější než pořizování techniky v zahraničí, a tím spíše ve vzdáleném zahraničí. A jakkoli zejména Francie měla zprvu vůči obnově německých ozbrojených sil výhrady (a to nejen tedy, jak by bylo možné očekávat, ze strany komunistů, ale i vládních gaullistů), záhy vznikl společný německo-francouzský projekt, jehož cílem bylo vyvinout standardní evropský tank, který by se stal páteřní zbraní obrněných divizí, a nejen díky kvalitě a usnadněné a unifikované logistice nasazení i údržby by pomohl vyvážit zřejmou početní převahu států Varšavské smlouvy, jejichž armády tou dobou již prakticky plně přešly na sovětský model vedení války.

Eurotank tehdy z řady důvodů nevznikl, ale projekt, na němž pracovala mj. společnost Porsche, přesto přinesl své ovoce. Francie se vydala svou cestou a stavěla si svůj úspěšný AMX-30, jichž vzniklo přes 3500 kusů. Pozadu nezůstala ani Británie. A v Západním Německu byl v roce 1964 představen prototyp budoucího Leopardu 1. Přičemž exportní úspěch obou řad Leopardů v podstatě naplnil ve velké míře i původní ideu "eurotanku". A vývoj jde opět tímto směrem, na posledním EUROSATORY byl představen tank s podvozkem německého LEOPARD a věží francouzského LECLERC.

O Leopard 1 projevily zájem prakticky všechny západní země, jež až dosud spoléhaly na americkou výzbroj, a kromě evropských také Kanada a Austrálie. A tank udělal velký dojem i na Američany samotné, a položil základ sice nedokončenému, ale přesto velmi zajímavému projektu německo-amerického tanku známého jako MBT-70 (KPz 70), jehož některé výstupy byly využité při konstrukci tanků M1 Abrams.

Leopard 1, který do služby vstoupil v roce 1965, byl vyzbrojen britským kanónem 105 mm L7 (licenčně vyráběným společnostíRheinmetall, která později nabyté zkušenosti více než úspěšně zúročila). Postupně byla vylepšována úroveň jeho pasivní ochrany, která byla zprvu poněkud nedostatečná, díky čemuž byl ovšem tank velmi pohyblivý. A vedl-li společný projekt MBT-70 ve finále v USA k vývoji budoucího hlavního bitevního tanku M1 Abrams, který vstoupil do služby v roce 1978, v Německu položil základ pro Leopard 2 nasazovaný od roku 1979. Oba tanky, tedy ABRAMS i LEOPARD, používají kanon zkonstruovaný a vyrobený německou zbrojovkou Rheinmetall.

Jeho nejrozšířenější verze jsou 2A4, která dostala automatizovaný systém řízení palby; až do verze 2A5 nesou Leopardy 120mm kanón o délce 44 ráží. Od varianty 2A6 pak už standardně výkonnější kanón 120 mm L/55. Zatím poslední varianty jsou označovány jako 2A7+ nebo UrbOp (Urban Operations, operace ve městech), 2A7V (Verbessert, vylepšený) a 2A7EU (určený pro export) - ty nabízejí vylepšené jízdní vlastnosti a modulární pancíř, ale navíc jsou také lépe adaptovány pro boj v městském prostředí, což je situace, v níž moderní obrněné jednotky operují především v rámci asymetrických konfliktů velmi často.

Tank je plně chráněn proti RPG, má zvýšenou protiminovou ochranu. Jeho kanón může pálit programovatelnou tříštivou munici (schopnou explodovat ve stanovené vzdálenosti v letu k dosažení vyšší účinnosti proti pěchotě a slabě chráněným cílům); kulomet na věži nahradila dálkově řízená zbraňová stanice zajišťující efektivní nasazení při maximálním bezpečí pro osádku. Právě tyto tanky si pořídilo nedávno pro svou armádu Maďarsko.

První tanky verze 2A7V společnost KMW (Krauss-MaffeiWegmann) předala Bundeswehru koncem října 2019. Celkem má vzniknout v rámci dvou aktuálních kontraktů 205 tanků verze A7V - a sice přestavbou existujících vozidel verzí 2A4, 2A6NL (specifická nizozemská varianta), 2A6, 2A6M2 a 2A7. Varianta 2A6M2 přitom velmi dobře ilustruje provázanost ozbrojených sil na kontinentu: slouží u nizozemsko-německého 414. tankového praporu, který náleží ke 43. mechanizované brigádě Nizozemské královské armády, a ta je podřízená německé 1. obrněné divizi.

Tankové jednotky Bundeswehru mají dosáhnout v příštích letech síly přes 300 Leopardů 2, z nichž dvě třetiny budou tvořit nejmodernější verze 2A7V a třetinu budou zatím představovat tanky 2A6, než i ty budou modernizovány. Starší 2A5 budou sloužit k výcviku. Tankové prapory Bundeswehru čítají tabulkově 44 tanků. Tři (včetně nizozemsko-německého) jsou podřízené 1. obrněné divizi, dva 10. obrněné divizi, a jeden je formován v Hardheimu. S novými i přestavěnými tanky se počítá výhledově na další desítky let služby.

Je veřejným tajemstvím, že Francie a Německo prohlubují spolupráci v obranné oblasti, a to i ve vývoji zbraní. Francie by měla být garantem vývoje nového stíhacího letounu (náhrada za Typhoon a Rafalle) a Německo garantem vývoje nového MBT, již nyní často označovaného jako LEOPARD 3.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace