Saint-Chamond: Tank křehký jako skořápka. Díru do něj udělala i obyčejná pistole

Saint-Chamond: Tank křehký jako skořápka. Díru do něj udělala i obyčejná pistole
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Saint-Chamond
10 / 07 / 2023, 11:00

Slabý pancíř, který měla prorazit i pistole. Zásadní vadou trpěl francouzský tank Saint-Chamond, tanky však ostrý boj nakonec stejně okusily.

Francouzi v průběhu první světové války zkonstruovali tank Saint-Chamond, kterého se vyrobilo mezi dubnem 1917 a červencem 1918 400 kusů. Saint-Chamond byl druhým francouzským těžkým tankem vyrobeným za první světové války. Na novém vozidlu se začalo pracovat v roce 1915, na začátku příštího roku byl smontován první prototyp.

Tank Saint-Chamond poháněl čtyřválcový motor Panhard-Levassor o výkonu 70 kW. Maximální rychlost činila 12 km/h. Výzbroj tvořil kanon ráže 75 mm, sekundární obstarávaly 4 kulomety Hotchkiss ráže 8 mm. Stroj však na druhé straně vykazoval řadu nedodělků. Vozidlo bylo poddimenzované, další velkou potíž představovaly pásy z Holtových traktorů Caterpillar, jež byly příliš krátké v poměru k délce a hmotnosti vozidla.

Samostatnou kapitolou bylo těžké ovládání vozidla s nedokonalým designem. Ovládání znesnadňoval fakt, že tank ,,trpěl" značnými převisy korby. Můžeme zde také zmínit nešikovné umístění děla. Tyto a jiné faktory měly za následek slabou značně nedokonalou průchodivost tanku.

Jako jiný problém se pak jevil velmi slabý pancíř nového tanku. Ten byl opravdu velice snadno prostupný. To názorně potvrdil test, kdy ,,otec francouzských tanků", slavný Jean Baptiste Eugene Estienne vystřelil proti pancíři tanku z pistole. Test potvrdil slabost pancíře, protože projektil prošel skrz.
Hlavním důvodem výše zmíněných problémů byla skutečnost, že Saint-Chamond představoval konkurenci prvního francouzského tanku Schneider CA1, a tak Saint-Chamond byl spíše ,,chudým příbuzným".

Nemohl tedy dosahovat ani kvalit tehdejších britských tanků, i když na něm byly provedeny v roce 1918 některá vylepšení a úpravy, zejména co se týkalo kvalitnějšího pancíře. Nicméně vady tanku vedly později k tomu, že mnoho těchto tanků bylo přestavěno na zásobovací nebo vyprošťovací vozidla, kde mohly najít uplatnění.

Tanky však boj nakonec okusily. Do akce se poprvé podívaly u Laffaux Mill v květnu 1917. Bylo zde nasazeno celkem 16 tanků, mnoho z nich však uvízlo v zákopech. 3 potom zničil nepřítel. Naposledy zasáhly tanky do akce při bojích u Remeše v létě 1918. Pak se jejich osud naplnil. Tanky Saint-Chamond byly po válce vyměněny za kvalitnější britské tanky Mark IV. Bohužel doplatily na to, že představovaly konkurenci již zmíněného tanku Schneider CA1.

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.