Sám proti osmi japonským bombardérům – mise na záchranu letadlové lodi Lexington

Sám proti osmi japonským bombardérům – mise na záchranu letadlové lodi Lexington
Autor: By US Navy employee - Office of War Information National Archives, via Naval Historical Center website, Public Domain|Popisek: Edward Henry "Butch" O'Hare
08 / 02 / 2021, 10:00

20. února 1942 Edward Henry "Butch" O'Hare odstartoval ve svém letadle Grumman F4F Wildcat z letadlové lodi USS Lexington, která mířila k japonské základně Rabaul.

Japonské hydroplány obrovskou letadlovou loď zachytily a směrem k Američanům vyrazily dvě vlny bombardérů, zachycené radary americké lodi. US Navy si nemohla dovolit ztratit ani jedinou loď, a letadlovou už vůbec ne. Proti první vlně japonských bombardérů Mitsubishi G4M1 vyrazilo šest amerických stíhačů pod velením legendárního pilota Jimmyho Thache.

Z jiné strany se ale blížily ve výšce 15 000 stop další bombardéry prakticky bez odporu. Tehdy přišla chvíle "Butche" O'Hare, který měl šanci bombardéry se svým číslem zastavit. U Wildcatu jeho čísla "Duff" Dufilho se ale zasekly kulomety, a tak osud Lexingtonu zůstal v rukou jediného muže.

O'Hare měl střeliva jen na 34 vteřin souvislé palby a Mitsubishi G4M1 přezdívané Betty byly poměrně těžce vyzbrojené stroje s třemi kanóny ráže 20 mm a dvěma kulomety ráže 7,7 mm. A to vše krát 8…

Jimmy Thach ale své muže učil dobře, a tak jen z dálky bez šance Butchovi pomoci sledoval, jak ve vzduchu hoří najednou tři japonské bombardéry. O'Hare nakonec sestřelil pět útočících japonských letadel a poškodil šesté, přibližující k Lexingtonu. K vlastní letadlové lodi se dostal tak blízko, že na vlastního pilota spustila protiletadlová palba.

Po přistání na letadlové lodi přistoupil k jednomu námořníkovi a řekl: „Synu, pokud na mě nepřestaneš střílet, když mám kola dolů, ohlásím tě dělostřeleckému důstojníkovi.“

Thach odhadl, že O'Hare použil pouhých 60 nábojů na každé letadlo, které zničil. Těžko říct, co bylo mimořádnější, zda jeho odvaha nebo cíl do kterého se pustil. Každopádně zachránil svou loď.

Jeho žena převzala na ceremonii v Bílém domě pro svého muže z rukou prezidenta Roosevelta Medaili cti. O'Hare později umírá během noční mise proti útočícím japonským torpédovým bombardérům u Tarawy.

 

Zdroj: Navytimes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace