Sám proti rudým - osamocený Tiger pohromou pro T-34 u Kurska

Sám proti rudým - osamocený Tiger pohromou pro T-34 u Kurska
Autor fotografie: Autor: Bundesarchiv, Bild 101I-299-1805-12 / Scheck / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de|Popisek: Ilustrační fotografie tanku Tiger I
21 / 11 / 2023, 07:00

Německý Panzerkampfwagen VI, lépe známý jako Tiger, si vydobyl svou pověst jak na bitevních polích druhé světové války, tak následně i díky fascinaci světové veřejnosti tímto patrně nejlepším tankem této války. Téměř stejný zájem vzbuzují muži, kteří těmto strojům veleli, jako asi nejznámější eso Michael Wittmann.

Během války však existovalo množství talentovaných a vyznamenaných velitelů tanků Tiger, kteří bojovali dobře na západní i východní frontě, z nichž většina je dnes ale relativně neznámá. Jedním takovým méně známým velitelem byl i Franz Staudegger. Bitvu u Kurska zahájil likvidací dvou T-34 5. července, kdy se v noci potkal s nepřátelským tankem, jehož velitel kouřil v otevřené věžičce. Franz nepřítele identifikoval dříve a do vnitřku nepřátelského stroje hodil granát. Stejným způsobem zlikvidoval i další T-34. Za zničení dvou tanků v boji zblízka byl vyznamenán Železným křížem I. třídy.

O tři dny později zaútočil ruský 10. tankový sbor na pozice 1. divize SS Leibstandarte. Její tanky bojovaly dále na západ, a tak se musely o útočící sovětské stroje postarat dva poškozené Tigery velitelů Franze Staudeggera a Rolfa Schampa. Stroje se povedlo uvést do provozuschopného stavu navzdory poškození pásů a podvozku tanků a Staudegger krytý druhým tankem vyrazil proti obrněného klínu strojů T-34. Sovětské stroje již prorazily německou pěchotu, ale nyní se potkaly se svým osudem. Staudeggerův střelec Heinz Buchner zničil první tři tanky a následně další dva.

Tiger byl nasazen i v Africe

Jak se postupně vynořovaly další a další sovětské stroje, byly jeden po druhém zničeny. Celkem 17 tanků hořelo v místě setkání s Tigerem. Když došly průrazné náboje, použil Staudegger a jeho posádka výbušninou munici a zničila dalších pět T-34. Zbytek sovětských strojů ustoupil a útok byl zastaven. V průběhu bitvy byl jeho tank zasažen ruskou střelbou z děl ráže 76 mm celkem 67krát, a přesto byl schopen pokračovat v boji a dopravit svou posádku do bezpečí.

Staudegger a jeho posádka nejenže zničili 22 ruských tanků, ale sehráli neocenitelnou roli při zastavení ruského útoku. Za tento čin byl vyznamenán Rytířským křížem Železného kříže, jako vůbec první člen posádky Tigeru, který toto ocenění obdržel a osobně musel průběh celé akce vylíčit Hitlerovi. Posádka obdržela Železný kříž první třídy. Na rozdíl od Wittmanna Staudegger válku přežil a zemřel tiše v roce 1995. Jeho činy z 8. července jsou jen jedním z příkladů nesčetných zuřivých bitev na východě a svědectvím o schopnostech přežití a úderné síle jednoho z nejnebezpečnějších tanků druhé světové války.

Zdroj: warhistoryonline.com, tankarchives.comTagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.