Sám proti všem. Mariňák Mitchell Paige ukázal Japoncům zběsilou palbu z kulometu, pak přišel na řadu bajonet

Sám proti všem. Mariňák Mitchell Paige ukázal Japoncům zběsilou palbu z kulometu, pak přišel na řadu bajonet
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Mitchell Paige
02 / 04 / 2023, 16:00

Mitchell Paige byl mladým příslušníkem námořní pěchoty, který se neohroženě pustil do boje proti Japoncům.

Paige se narodil v roce 1918 ve městě Charleroi etnickým Srbům a vždy byl hrdý na svůj původ. Mladík se po absolvování střední školy přihlásil v roce 1936 do americké námořní pěchoty, kde prodělal nezbytný výcvik. V tom samém roce byl přesunut do město Quantico ve Virginii a posléze sloužil na bitevní lodi USS Wyoming. Služba také zavedla Paige do Číny, v roce 1940 se vrátil do USA.

Po překvapivém útoku Japonců na tichomořskou základnu Pearl Harbor, která nakonec zatáhla USA do války po bok spojenců, byl Paige poslán ,,v roli" kulometčíka se svou jednotkou, 7. námořním plukem, na Samou, posléze na horkou půdu Guadalcanalu na Šalamounových ostrovech.

Právě zde však Paige zaznamenal husarský kousek, který vešel do dějin jako čin mimořádné individuální statečnosti. 26. října 1942 byly boje v plném proudu, zvláště tuhá bitva o Hendersonovo letiště. Japonský pluk provedli úspěšný nápor na Paigeovu jednotku a podařilo se jim doslova vybít její kulometný oddíl. Mladík zůstal v poli vpodstatě osamocen, nicméně zachoval příkladnou duchapřítomnost a hlavně neuvěřitelnost statečnost.

Naštval se, adrenalin se mu rozlil po těle a rozhodl se jednat na vlastní pěst a houževnatým Japoncům uštědřit ráznou odplatu. Paige neváhal a začal zběsile střílet z kulometu po Japoncích. Pálil po nepříteli, a když mu zbraň vypověděla poslušnost, přesunul se k dalšímu kulometu a opět střílel po Japoncích, než konečně dorazily posily. Potom Paige vedl již se svými spolubojovníky bajonetový útok, který zatlačil Japonce zpět ze strategicky důležitého Hendersonova letiště a zabránil proražení americké linie.

Tím si Paige vydobyl velký respekt a válečné ostruhy, které byly vyjádřeny v udělení prestižní Medaile cti. Po skončení války se věnoval výcviku a školení na základně Camp Matthews v Kalifornii. V roce 1946 byl Paige z aktivní služby vyřazen, ale po vypuknutí Korejské války v roce 1950 se do ní opět vrátil. Definitivně z ní odešel v roce 1964.

V roce 1975 Paigeovi vyšla autobiografická kniha ,,Mariňák jménem Mitch", v níž popisuje detailně svůj zajímavý život. Paige umírá v roce 2003 ve věku 85 let na srdeční selhání. Byl pohřben s veškerými vojenskými poctami na Národním hřbitově v kalifornském městě Riverside.


Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku

-->