Sám zničil dvě kulometná hnízda pistolí a granáty. Při likvidaci horlivých Japonců si zpíval do rytmu

Sám zničil dvě kulometná hnízda pistolí a granáty. Při likvidaci horlivých Japonců si zpíval do rytmu
Autor: Autor neznámý, public domain|Popisek: Charles Anderson
22 / 02 / 2021, 17:00

Charles Anderson patří mezi ty méně známé hrdiny, i když bojoval ve dvou světových válkách a byl oceněn řadou vyznamenání za osobní statečnost.

Rodák z Jižní Afriky měl rovněž velmi barvitý a zajímavý život. Narodil se v roce 1897 v Kapském městě skotským rodičům a vzdělání nabyl v Keni a Velké Británii, po první světové válce, kde byl nasazen v rámci kampaně ve východní Africe, původně pracoval jako farmář v Nairobi, tam se stačil v roce 1931 oženil s Australankou Edith Toutovou. Poté se pár usadil v Austrálii.

Když zanedlouho však vypukla druhá světová válka a Anderson, musel narukovat znovu. V únoru 1941 byl vyslán do Britského Malajska, kde musel svádět boje s Japonci, kteří tam vyslaly své invazní jednotky. Anderson nejenže bojoval, ale také cvičil obránce Malajska, mezi nimiž byli Indové či Australané. Anderson tak názorně ukázal svým spolubojovníkům, jak ,,správně" zacházet s bajonetem, či jak zastřelit nepřítele rychle na krátkou vzdálenost. Tyto schopnosti však nezabránily tomu, že nakonec strategický důležitý Singapur padl a Anderson se musel se svou jednotkou z Malajského poloostrova postupně stáhnout.

To na druhou stranu neznamenalo konec bojů, protože Anderson se angažoval v bojích u řeky Muar v lednu 1942. Zdejší podmínky Andersonovi a dalším vůbec nanahrávaly, protože Japonci útočili také ze vzduchu, navíc se napodařilo dosáhnout spojenecké linie u malajského města Parit Sulong. Zde se však Anderson vytasil se svým,,majstrštykem", když prokázal velký kus válečného hrdinství.

V jedné z bitev vedl přímo frenetický útok proti nepříteli a dokázal sám zničit dvě kulometná hnízda pistolí a několika granáty. Při této akci si dokonce zpíval píseň ,,Waltzing Matilda". Anderson si pak vyřizoval účty s horlivými Japonci v několika dalších krvavých ,,bajonetových" soubojích. Jeho schopnosti však nezabránily tomu, že se dostal v roce 1942 do zajetí, kde strávil další tři válečné roky. Na konci války pak byl Anderson repatriován do Austrálie.

Po válce Anderson zamířil možná poněkud překvapivě do politiky. V roce 1949 získal mandát v australské Sněmovně reprezentantů a v politice setrval po mnoha peripetiích do roku 1961. Přesunul se následně do Canberry, kde v roce 1988 ve vysokém věku 91 let umírá. Anderson se řadí k jednomu z nejstatečnějších vojáků, který však není širší veřejnosti příliš znám. Přitom byl oceněn řadou vyznamenání, například Viktoriiným křížem, Vojenským křížem, Britskou válečnou medailí či Pacifickou hvězdou.

 

Zdroj: history.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace