Samohybné dělo BT-42: Mělo být finským kladivem na Sověty, T-34 se ukázal jako nepřekonatelná překážka

Samohybné dělo BT-42: Mělo být finským kladivem na Sověty, T-34 se ukázal jako nepřekonatelná překážka
Autor fotografie: AleGranholm, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Samohybné dělo BT-42
29 / 09 / 2022, 15:00

K jedněm ze zajímavých finských ,,kousků" kvalitní techniky patří samohybné dělo BT-42. Jeho vznik bylo odpovědí na nedostatek finských tanků a obrněných vozidel.

Finsko mělo v arzenálů zastaralé tanky z první světové války - legendární francouzské Renaulty FT, které si vydobyly ostruhy v první světové válce. Ale i s dalšími vozidly to bylo na moderní vedení války málo. Finský nedostatek tanků, děl a dalších vozidel se pak plně projevil v Zimní válce se Sověty (1939-1940) a v tzv. Pokračovací válce se stejným protivníkem (1941-1944).

Zároveň se Finové poohlíželi po útočném prostředku, který by palebně doplňoval postupující pěchotu. Představa tak byla vyvinutí děla velké ráže, které by poskytovalo účinnou palebnou podporu. Finové hledali takové řešení, které ale bude ničit nejen opevnění, ale také kulometná hnízda a živou sílu nepřítele. A zejména v tom pozdější samohybné dělo BT-42 prokázalo své kvality.

Samohybné dělo BT-42 v podstatě vzniklo přestavbou, respektive úpravou ukořistěných kolopádových  lehkých sovětských tanků BT-7. Takové řešení se jevilo pro Finy v dané chvíli jako nejvýhodnější, protože nechtěli prvoplánově vyvíjet nový typ zbraně. BT-7 měl navíc odolnou konstrukci, k dispozici byla i dostatečná zásoba náhradních dílů. Finové měli ulehčenou práci i ve výběru děla. Praporní houfnici Mk.II ráže 114 mm, byť poněkud obsoletní,  totiž Finsku dodali Britové.

Problémem se  však posléze ukázalo umístění této zbraně do věže lehkého tanku. Ta byla příliš rozměrná, což vedlo finské konstruktéry k tomu, aby vypracovali projekt vlastní věže. Původní otočná věž byla nahrazena novou a mohutnější věží, do níž byla zabudována zmíněná praporní houfnice Mk.II ráže 14 mm. Přestavba lehkého sovětského tanku BT-7 na samohybné dělo proběhla u 18 strojů, z nichž byl posléze sestaven prapor útočných děl.

Děla BT-42 byla nasazena v již Pokračovací válce a na řece Svir, kde provedly nečekaný útok proti sovětským pozicím, a poměrně úspěšně si vedly v ničení nepřátelských kulometných hnízd a opevněných krytů. Na druhé straně proti moderním sovětským tankům už výsledky zřetelně zaostávaly a několik BT-42 bylo zničeno.

Názorně se tak naplnily finské obavy, že dělo nebude účinné proti nepřátelským obrněncům. V roce 1944 se prapor zúčastnil i obranných bojů obrněné divize proti přesile ruských tanků na Karelské šíji a v oblasti Vyborgu. Zde se finská děla ,,pokusila" zničit postupující sovětské tanky T-34, ale jedno z děl BT-42, které stroj zasáhlo osmnáckrát (!), ho přesto nedokázalo zničit.

Na druhé straně byly Finům v pozdější fázi války dodávána útočná děla Stug III Ausf. G., a tak BT-42 začaly ztrácet na významu. Po neúspěchu v nasazení na Karelské šíji Finové sešrotovali zbylá děla, která se dožila konce války. I když finské dělo vykazovalo technické problémy, mělo potíže s navýšenou váhou a britská houfnice neměla tak velký dostřel, pro Finy představovala děla BT-42 vítanou posilu, s nimiž mohli slavit alespoň dílčí úspěchy proti Sovětům.

 Zdroj: history.com

Tagy článku