Sedlák, který odmítl bojovat za Hitlera. Franze Jägerstättera za to popravili gilotinou

Sedlák, který odmítl bojovat za Hitlera. Franze Jägerstättera za to popravili gilotinou
Popisek: Franz Jägerstätter
17 / 08 / 2019, 16:00

Dnes bychom řekli ,,odpírač", nicméně rakouský sedlák Franz Jägerstätter, který odmítl bojovat v hitlerovské armádě, byl dlouho po své smrti blahořečen a stal se se patronem odpíračů vojenské služby. A také mučedníkem.

Franz Jägerstätter se narodil v roce 1907 v malé vesnici Sankt Radegund a na svět přišel jako nemanželské dítě. Již od poměrně útlého věku pracoval jako farmář a také jako horník v rakouském městě Eisenerz. V roce 1933, kdy se v Německu dostává k moci Adolf Hitler, zdědil farmářskou usedlost, a o tři roky později se oženil s Franziskou Schwaningerovou, hluboce věřící ženou, s níž zplodil tři dcery. 

Když vstoupily nacistické hordy do Rakouska, aby provedly tzv. Anšlus, Jägerstätterovi byl nabídnut post starosty jeho rodiště Sankt Radegund, který však odmítl. Naopak vyjádřil ostrý nesouhlas s Anšlusem, tedy připojením Rakouska k Třetí říší a byl jediným člověkem, který ve své rodné vesnici hlasoval 10. dubna 1938 v plebiscitu proti Anšlusu. Jägerstätter, který se nijak politicky neangažoval, se tím dostal na jasně vyprofilovanou antinacistickou pozici, kterou hodlal pevně hájit i nadále.

Na začátku 40. let v již probíhající válce Jägerstätter sloužil ve farním kostele, když se připojil ke Třetímu řádu sv. Františka. Posléze však byl odveden ve věku 33 let do německého wehrmachtu a absolvoval vojenský výcvik ve městě Enns. Jägerstätter pak odmítl složit přísahu Hitlerovi, přesto mu byla udělena výjimka a mohl se v roce 1941 vrátit domů. 

A začal čím dál více přemýšlet o nacistickém režimu, perzekuci církve a vůbec morálních důsledcích války, která se později ukázala být nejstrašnějším konfliktem v dějinách lidstva. To už byl ale povolán znovu do aktivní služby. V této době vychovával Jägerstätter tři děti, přičemž té nejstarší nebylo ani šest let. Stále setrvával na svém protinacistickém a protiválečném názoru a z důvodu svědomí se odmítl připojit k armádě. Nabídl, že bude sloužit jako zdravotnická posila, což však bylo odmítnuto. Jägerstätter byl místo toho jako ,,odpírač" zatčen a uvězněn. Ve vězení jej navštívil jeho přítel biskup z rodné vesnice a snažil se Jägerstättera přesvědčit, aby se nakonec připojil k wehrmachtu, avšak marně. 

Za odmítnutí sloužit v armádě a ,,podkopávání vojenské morálky byl Jägerstätter odsouzen v červenci 1943 k trestu smrti, který měl být proveden gilotinou. Jägerstätter byl převezen v srpnu do věznice Brandenburg-Görden, kde se jej ujal mistr popravčí a sprovodil jej 9. srpna 1943 v pouhých 36 letech ze světa. 

O mnoho let později, v roce 2007, byl Jägerstätter prohlášen papežem Benediktem XVI. za blahoslaveného a stal se patronem odpíračů vojenské služby. Jeho památka se připomíná 21. května, což byl den  Jägerstätterova křtu.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace