Severoafrickou pouští se brodily ve druhé světové válce i britské tanky. Které naháněly silám Osy strach?

Severoafrickou pouští se brodily ve druhé světové válce i britské tanky. Které naháněly silám Osy strach?
Autor fotografie: Autor neznámý, public domain|Popisek: tank Valentine
16 / 06 / 2021, 10:00

Britské tanky bojovaly během druhé světové války na teritoriu Severní Afriky a nepříteli dokázaly zle zatápět.

Severní Afrika představovala důležité a také rozsáhlé bojiště, v němž se střetla vojska Spojenců a Itálie a Německa. V září 1940 došlo k italské ,,ofenzivě" proti Britům v Egyptě, ale opět se zde ukázalo, jak se Benito Mussolini ve svých plánech přepočítal. V říjnu 1942 došlo ke klíčové druhé bitvě u El Alameinu, kdy došlo k postupnému vytlačení německo-italských vojsk z afrického bojiště. 

A které britské  tanky se například uplatnily v nehostinných a náročných severoafrických podmínkách proti nepříteli? 

V prvé řadě nesmíme ve výčtu zapomenout na těžký pěchotní tank Mark II, který byl známý též jako Matilda. Jeho vývoj probíhal koncem třicátých let a v letech 1939-1943 bylo vyrobeno skoro 3 000 těchto tanků, které uměly zle zatopit německým tankům na severoafrických bojištích. Silnou stránkou Matildy byla především odolnost, velmi dobrá pancéřová ochrana, slabinou naopak poměrně nízká rychlost.

Dalším britským tankem angažovaným na severoafrickém bojišti byl známý Valentine Mark III. Robustní tanky Valentine pak představovaly nejpočetnější britské tanky během druhé světové války. Poprvé byl nasazen do severoafrických bitev v listopadu 1941 v operaci Crusader, ve výzbroji postupně nahrazoval předchozí typ pěchotního tanku Matilda II. Jako nedostatek tohoto vozidla se jevil především nevyhovující dvouliberní kanon (2-pdr OQF) ráže 40 mm, kerý neumožňoval palbu tříštivo-trhavým střelivem. Naopak jako pozitivum můžeme hodnotit velmi slušnou pancéřovou ochranu a spolehlivost.

Křižníkový tank Crusader se rovněž podíval na severoafrická bojiště, v letech 1941-1942 tvořil páteř britských tankových sil v Africe. Tank zejména vynikal velkou rychlostí, nízkou siluetou, nicméně se u něj objevila řada mechanických problémů - nedostatečné chlazení motoru, čili docházelo k jeho přehřívání. Ve službě byl tank mezi lety 1941-1945 a celkem se vyrobilo přes 5 000 kusů tohoto vozidla.

Britové využívali v severní Africe i americký střední tank M3 Lee, který byl modifikován podle britských požadavků. Varianty s britskou věží vstoupily do historie jako tanky Grant. Ty připravily překvapení silám Osy v bitvě u Gazaly v létě 1942, kterou sice Spojenci prohráli, ale Granty se zde osvědčily.

Tanky M3 přispěly velkou měrou k porážce Rommelova Afrikakorpsu. Jeho nástupcem se stal tank M4 Sherman. M3 Lee/Grant se vyráběl v letech 1942-1942 a celkem bylo vyrobeno přes 6 000 kusů vozidla.

 


Zdroj: National Interest, Wikipedia

Tagy článku