Severokorejské tanky - Znouzectnost "modernizace" sovětské techniky z druhé světové

Severokorejské tanky - Znouzectnost &quote;modernizace&quote; sovětské techniky z druhé světové
Autor fotografie: youtube|Popisek: tank Chonma-Ho
21 / 03 / 2020, 16:00

Jedna z největších armád světa, Lidová korejská armáda, tedy severokorejská, má v aktivní službě na jeden milion vojáků a dalších bezmála osm milionů v záloze. Papírově se také může pochlubit značnými počty bojové techniky. Mezi ní na 4200 tanků a 2200 obrněných transportérů. Při bližším pohledu je ovšem zřejmé, že kvantita je jedinou kvalitou této síly. S ohledem na okolní situaci má přitom jediný účel - potenciálně převálcovat jižního souseda.

V 60. letech se Severní Korea ve velké míře politicky rozešla se Sovětským svazem a vsadila na vztahy s Čínou, byť i od ní si udržovala odstup, resp. vydala se k nirváně komunismu vlastní cestou. To se mj. promítlo nevyhnutelně do výzbroje Korejské lidové armády, opřené, tak jako prakticky všude ve východním bloku, o koncepčně sovětskou techniku, ale jen s omezenou možností přístupu k sovětským a posléze ruským modernizačním programům. K "novinkám" se Severokorejci dostávali především nákupem jednotlivých zbraní v arabském světě a Íránu, jejich rozebráním a kopírováním. Severní Korea se stala v mnoha ohledech "soběstačnou" - ovšem nikoli ve smyslu vzniku odborně zdatného zbrojního průmyslu, ale flikování děr a natírání trávy nazeleno. Situace se výrazně zhoršila s ekonomickým propadem země zahájeným již v 80. letech a dokonaným po rozpadu sovětského bloku, jehož důsledky prožívá tato neuvěřitelná země dodnes.

Nicméně zpět k jejím tankům. Severní Korea patří ke státům, které dodnes zřejmě počítají s druhoválečným sovětským tankem T-34. Samozřejmě v pokročilé verzi s 85mm kanónem vyvinutým v reakci na nasazení těžkých německých tanků typů Tiger a Panther ve 40. letech minulého století. Ještě během korejské války v 50. letech se tu a tam ovšem objevily také starší varianty se 76mm kanónem. S tanky tohoto typu se utkávaly znepřátelené frakce na Balkáně ještě v 90. letech, a není tedy překvapením, že je Korejská lidová armáda dosud neumístila do muzeí ani nesešrotovala, ale uchovává je ve skladech pro případ potřeby. Od roku 2009 se jimi tedy již nechlubí na svých dechberoucích vojenských přehlídkách, kde skvěle doplňovaly traktory tažené raketomety a dvouplošné An-2 elitních výsadkových sil.

Již v době ochlazování vztahů se Sovětským svazem, v roce 1966, objednala Severní Korea v SSSR 650 tanků T-54 a T-55. Dodány byly do roku 1970, a dalších 850 pak v 70. letech. Poslední tyto tanky obdrželi soudruzi severokorejští tankisté v roce 1992 od Běloruska. K nim se přidalo obdobné množství čínské kopie T-54A - Typu 59. Podobně získala Severní Korea tanky T-62 (asi tisíc kusů) a počátkem 80. let neznámý počet T-72.

Hlavní zbraní severokorejských tankových vojsk je vozidlo známé jako Chonma-Ho, ovšem jinak co do podrobností s ohledem na uzavřenost režimu a nedostatek informací nepříliš známé. Jde zřejmě o upravenou kopii tanku T-62D, který Severní Korea zakoupila v Sýrii v 80. letech. Podle odhadu západních zpravodajských služeb dostaly vlastní severokorejské modernizace vozidlo na úroveň sovětské verze M. Armáda disponuje odhadem 1200-1250 kusy, které jsou nepochybně vyšší bojové hodnoty než tanky T-55, a tvoří páteř výzbroje jejích obrněných divizí. Vyzbrojeny jsou 115mm kanónem s hladkým vývrtem hlavně. Poměrně slabý motor (550 k) dává lehkému 40tunovému tanku rychlost možná 50 km/h.

A nejmodernějším tankem ve službě je Popkung-Ho, což je vozidlo patrně stále svou koncepcí opřené o podvozek T-62, ale využívající technologií okopírovaných z tanků T-72, T-80, čínského Typu 88 a podle některých zdrojů i T-90. Spekuluje se, že systém řízení palby vychází z britského Chieftainu zakoupeného v Íránu. Tanky byly viděny doplněné o domácí variantu protitankových řízených střel Kornet nebo protiletadlových Igla. Odhadovaný počet ve službě činí 1000 a disponují jimi jen elitní jednotky.

Kromě hlavních bitevních tanků pak disponují Severokorejci asi pěti stovkami lehkých obojživelných PT-76, a padesátkou domácí varianty PT-85, která nese 85mm kanón.

Palebná síla, systémy řízení palby, komunikační systémy a podřízení vozidel a jednotek v rámci systémů velení a řízení jsou nevyhnutelně poplatné tomu, že koncepčně vychází výzbroj Korejské lidové armády z 50. let 20. století. S více než dvěma tisícovkami jihokorejských tanků K1, K2, ale ani modernizovanými Pattony verzí M48A3 a M48A5 nesnesou srovnání v žádném ohledu. Udržování nepoužitelného šrotu ve službyschopném stavu je jednou ze známek křeče, v níž se barbarský severokorejský režim dlouhodobě nachází.

Tagy článku