Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Pákistánský tank Patton
Indicko-pákistánská válka v roce 1965 měla vyřídit účty o sporné území Kašmíru. Vojenské střetnutí to bylo bezpochyby velké. I v tom, že zde bojovaly i slavné tanky - Sherman a Patton.
Území Kašmíru se stalo předmětem sporů mezi Indií a Pákistánem už v roce 1947. První válka v Kašmíru dopadla, že se Kašmír rozdělil na indickou a pákistánskou část, přičemž hranice se od roku 1972 mezi těmito území dodnes nazývá Linií kontroly. Nicméně na druhou stranu se jednalo o křehké urovnání a spor doutnal skrytě dál, a bylo vlastně jen otázkou, kdy vypukne nanovo.
V roce 1965 došlo k prvním potyčkám v oblasti Sindhu, pákistánské tanky překročily Linii kontroly, na což přirozeně reagovala i Indie, a to rovněž vojensky. Eskalující spor se pokusila ukončit OSN, která navrhla oběma znesvářeným táborům mírovou dohodu. S tím Pákistán a Indie souhlasily, nicméně Pákistán byl přesvědčen o tom, že válku vyhrál, a svolil k další vojenské operaci. Plánem Pákistánu bylo bleskově vtrhnout do oblasti přes oblast severně od Džammú a odříznout tak Indii hlavní přístupovou cestu do oblasti.
I když válka trvala krátce, proběhla zde jedna z největších tankových bitev od druhé světové války. A uplatnily se v ní slavné tanky, které odvedly vynikající službu v druhé světové války. V bitvě bylo nasazeno například 340 Shermanů, které vstoupily do služby v roce 1942, a stály na straně Indie. Ta měla k dispozici dále tanky Centurion a také francouzské AMX-13. Dále bychom na bojišti našli také ,,studenoválečný" tank Patton (ve službě od roku 1953), který měli ve výzbroji zase Pákistánci.
Významnější střet v rámci války a účastí několika set tanků v boji o Kašmír se odehrál v Chawindě v oblasti Paňdžáb, historickém území rozděleném mezi Pákistánem a Indií. Indie se snažila eliminovat pákistánský postup, který směřoval na území Kašmíru. Indie proto poslala do oblasti Chawindy vydatné posily čítající asi 150 000 příslušníků pěchoty a kolem 260 tanků. V první fázi indické jednotky zlikvidovaly pákistánský pěší pluk a nepřítele zatlačily zpět.
V tuto chvíli to začalo s Pákistánci vypadat bledě, ale i přes pravidelné indické útoky na Chawindu se pákistánské jednotky udržely dostatečně dlouho na to, aby jim přišly na pomoc posily. Když indická armáda podnikla další masivní útok na Chawindu v září 1965, měl již Pákistán k dispozici 132 tanků a 50 000 obránců. Přestože měli Indové stále početní převahu, dokázali Pákistánci nepřítele odrazit. Ve svých důsledcích tak není možno indickou ofenzivu na Chawindu hodnotit jako úspěch. Indové utrpěli těžké ztráty, což je přinutilo se z oblasti stáhnout a útoky z obou stran ustaly.
Pákistán ztratil při obraně Chawindy 60 tanků, Indie odhadem 100 i více. Když si to sečteme, boje o Chawindu byly největším tankovým střetem od zmíněné bitvy u Kurska v roce 1943. Celkově pak Indie zničila na 300 pákistánských tanků a dalších 150 zůstalo v jejích rukou. Pákistán zlikvidoval 128 tanků (podstatnou část letectvo) a dalších 40 tanků zabavil.
Kašmír je trvale sporným územím mezi Pákistánem a Indií, a současně bolavým místem ve vzájemných vztazích. Nelze na druhé straně předpokládat, že by do budoucna vymizely potenciální potyčky. Ostatně o tom svědčí skutečnost, že nejnověji v roce 2019 vypukly přestřelky na hranici v Kašmíru a Pákistán sestřelil indický letoun. Rozepře mezi oběma státy tak připomíná rovněž chronický konflikt o území Náhorního Karabachu mezi Ázerbájdžánem a Arménií.
Zdroj: Warhistoryonline.com