Sidney Shachnow - Litevská legenda amerických speciálních sil, která přežila holokaust

Sidney Shachnow - Litevská legenda amerických speciálních sil, která přežila holokaust
Autor fotografie: US Army, public domain|Popisek: Sidney Shachnow
18 / 05 / 2021, 16:00

Sidney Shachnow se stal legendou amerických speciálních sil, jeho život byl velmi dramatický plný zvratů.

Sidney Shachnow, rodák z Litvy, si prošel peklem. Jako malému chlapci se mu podařilo přežít holokaust, připojil se k americké armádě a speciálním silám a sloužil i ve Vietnamu. Vedl také speciální jednotky v Západním Berlíně, odkud prováděly rozvědné úkoly ve východní Evropě.

Narodil se v roce 1934 v Litvě, která se brzy jako Pobaltí stala kořistí Sovětů, aby padla zakrátko do rukou nacistů, kteří byli vítáni jako osvoboditelé od sovětského jha. Jenže to se obyvatelé Litvy velice přepočítali, protože Adolf Hitler měl s Pobaltím vlastní plány v rámci politiky Lebensraum. A pro tehdy malého Shachnowa a jeho rodinu to znamenalo bezprostřední ohrožení života, protože byl židovského původu.

Jeho životní útrapy začaly tím, že jej nacisté převezli s velkou částí rodiny do židovského ghetta Kovno, kde strávil tři tvrdé roky. Kovno zadržovalo necelých 30 000 litevských Židů a většina z nich byla později deportována do koncentračních táborů. Shachnow sice dokázal přežít, ale značná část jeho rozvětvené rodiny již takové štěstí neměla.

Když Kovno osvobodila Rudá armáda, Shachnow uprchl na Západ, aby zde načal novou kapitolu života. Sám přiznal, že tato prodělaná zkušenost jej poznamenala, a to především negativně, kdy se stal v kontaktu s ostatními lidmi cynický. Na Shachnowa po skončení druhé světové války čekalo dlouhé cestování křížem krážem Evropou. Po zdlouhavé anabázi zakotvil v Norimberku, který patřil do americké okupované zóny. Zde se nějakou dobu živil prodejem na černém trhu, než se mu podařilo získat vízum na cestu do USA. Usadil se v Salemu v Massachusetts.

Pro Shachnowa bylo těžké se přizpůsobit novému prostředí, protože neovládal dobře angličtinu. To se však brzy změnilo, když se připojil k americké armádě, kde brzy postupoval výše. A v roce 1962 se dokonce stal členem amerických speciálních sil, kde vykonával službu dlouhých 32 let. Shachnow si zabojoval i ve válce ve Vietnamu, kde utrpěl zranění ruky a nohy. Záhy onemocněl tuberkulózou a tyfusem a byl poslán domů, kde se zotavoval. Do Vietnamu se ještě vrátil již v hodnosti majora a vysloužil si vysoké americké vyznamenání Stříbrnou hvězdu. To už požíval značného respektu armády i svých kolegů.

V roce 1970 byl Shachnow přeložen do Západního Berlína, odkud řídil čtyři roky elitní zvláštní síly, které prováděly rozvědné úkoly ve východní Evropě.

Barvitý a zajímavý život Shachnowa skončil 18. září 2018, kdy zemřel v Severní Karolíně. Je považovaný za legendu, která sloužila u amerických speciálních sil. Američané si jej váží nejen za svou příkladnou službu, ale i pro jeho dramatický příběh, který by vydal na román.


Zdroj: wearethemighty.com

Tagy článku