Šílený Ivan – srážka sovětská jaderné ponorky s americkou u pobřeží Skotska

Šílený Ivan – srážka sovětská jaderné ponorky s americkou u pobřeží Skotska
Autor: Public domain|Popisek: USS James Madison
15 / 11 / 2020, 16:00

Dokumenty zveřejněné CIA v roce 2017 odhalily neznámou havárii mezi americkou a sovětskou ponorkou několik mil od pobřeží Skotska v roce 1974.

Srazily se zde dvě jaderné ponorky hlavních soupeřů studené války, USA a SSSR. 43 let utajovaný incident se udál několik mil od pobřeží Skotska. K potenciálně katastrofické srážce došlo v listopadu 1974, kdy americká balistická ponorka USS James Madison, pojmenovaná po čtvrtém prezidentovi USA a vyzbrojená 16 jadernými raketami Poseidon, mířila z americké námořní základny v Holy Loch, 30 mil severozápadně od Glasgow.

Krátce po opuštění přístavu došlo ke srážce s neidentifikovanou sovětskou ponorku, která byla vyslána americkou ponorku sledovat, jak se dá dočíst v tajné zprávě zaslané tehdejšímu americkému ministrovi zahraničí Henrymu Kissingerovi.

Zprávu, kterou poslal poradce pro národní bezpečnost Brent Scowcroft, uvádí: „Právě jsem obdržel zprávu od Pentagonu, že jedna z našich ponorek se právě srazila se sovětskou ponorkou. USS James Madison opouštěla Holy Loch, když se srazila se sovětskou ponorkou, která na ni čekala před přístavem. Obě ponorky se vynořily a sovětská ponorka se následně znovu ponořila. O rozsahu poškození zatím není žádná zpráva. Budu tě informovat."

Po letech se tak potvrdila zpráva investigativního novináře Jacka Andersona v The Washington Post z 1. ledna 1975, kde informoval o kolizi USS James Madison a o tom, že od potopení dělilo obě ponorky jen několik palců.

Jméno sovětské ponorky dodnes neznáme, ví se ale, že se jednalo o třídu Victor, tedy útočnou ponorku Projektu 671.

Kdyby nedošlo k utajení celého incidentu, mohlo jít o obrovský diplomatický incident, protože Sověti se pohybovali hluboko v britských domovských vodách.

Zdroj: The Guardian

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace