Šílený Ivan – srážka sovětské jaderné ponorky s americkou letadlovou lodí

Šílený Ivan – srážka sovětské jaderné ponorky s americkou letadlovou lodí
Autor: CC BY-SA 2.0|Popisek: USS Kitty Hawk s doprovodem
30 / 10 / 2020, 16:30

Oblíbená hra sovětských a ruských vojáků na kočku a myš s Američany se již několikrát poněkud zvrtla a nevyvedla zcela dle představ. Tentokrát se podíváme, jak dopadlo střetnutí sovětské jaderné ponorky a americké letadlové lodi.

V březnu 1984 vplula americká letadlová loď USS Kitty Hawk CV-63 v doprovodu 8 lodí z eskorty do Japonského moře, aby se zúčastnila společného cvičení Team Spirit 84 s jihokorejskou flotilou.

Takto silná „nepřátelská flotila“ v místě působnosti sovětského Dálného východu vzbudila pozornost sovětského námořnictva, a to vyslalo na místo cvičení ponorku K-314 třídy Victor Tichomořské flotily.

14. března K-314 lokalizovala americký svaz a začala hra na kočku a myš, kdy se americký svaz snažil ponorce zmizet. Tahle hra trvala týden, než však došlo ke katastrofě.

20. března sovětská ponorka ztratila kontakt s americkým svazem kvůli špatnému počasí a vynořila se do periskopové hloubky. Kapitán Vladimir Jevsejenko prostřednictvím periskopu zjistil, že americký svaz je pouhé 4 kilometry od ponorky a K-314 a Američané k sobě míří plnou rychlostí.

Sovětský kapitán vydal příkaz k okamžitému ponoření do větší hloubky, ale bylo pozdě. K-314 a USS Kitty Hawk se srazily…

První myšlenkou sovětského kapitána bylo, že je zničena velitelská věž a trup rozřezán na kusy. Letmá kontrola ale ukázala, že nedochází k žádnému prosakování vody a periskop byl také v pořádku. V tom okamžiku došlo k dalšímu nárazu tentokrát do lodního šroubu ponorky.

K-314 musela na hladinu, a zatímco čekala na odtah, několikrát nad ní proletěly americké letouny, které K-314 shora kontrolovaly.

Srážka obou plavidel znamenala těžké poškození šroubu K-314 a i letadlová loď utrpěla poškození přídě, kdy došlo k úniku několika tisíc tun leteckého paliva do moře. Jen zázrakem nedošlo k výbuchu. Obě lodě nesly na palubě jaderné zbraně.

Sovětská ponorka byla odtažena na nejbližší sovětskou základnu, poškozená letadlová loď ukončila cvičení a zamířila do opravy.

Američané obvinili kapitána sovětské ponorky a sovětské námořní velení s nimi souhlasilo, kapitán Vladimir Jevsejenko byl suspendován a přesunut z moře na souši.

Zdroj: The Aviation Geek

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace