Skorzenyho atentát na Churchilla, Roosevelta a Stalina si Sověti vymysleli - fake news model 1943

Skorzenyho atentát na Churchilla, Roosevelta a Stalina si Sověti vymysleli - fake news model 1943
Autor fotografie: Wikipedia, volné dílo|Popisek: Josif Stalin, Franklin D. Roosevelt a Winston Churchill
31 / 03 / 2020, 16:00

Na přelomu listopadu a prosince 1943 proběhla v Teheránu na sovětské ambasádě konference vůdců tří spojeneckých mocností: Winstona Churchilla, britského ministerského předsedy, Franklina Roosevelta, prezidenta USA, a Josifa Stalina, premiéra SSSR. Na pořadu jednání bylo především otevření západní fronty vyloděním ve Francii, ale také další společný postup proti Japonsku a první představy o poválečném uspořádání. Konferenci vylepšili Sověti smyšlenkou o rozkrytém nacistickém plánu, podle kterého mělo Skorzenyho komando všechny tři zavraždit. Smyšlenkou dodnes v Rusku živenou populární kulturou.

Podle sovětské verze událostí prolomil Abwehr, německá armádní rozvědka, kód amerického námořnictva a nabyl přesvědčení, že v polovině října 1943 proběhne v Teheránu významná konference. Hitler osobně měl následně schválit plán na likvidaci představitelů tří hlavních protivníků. Heydrichův nástupce v čele Hlavního říšského bezpečnostního úřadu (RSHA), SS-Obergruppenführer Ernst Kaltenbrunner, pak měl vybrat pro uskutečnění úkolu později proslulého Otto Skorzenyho.

Skorzeny měl s Íránem zkušenosti. V létě roku 1943 velel operaci François, během níž vyslal do Íránu operativce z 502. SS mysliveckého praporu, aby tam s využitím pomoci místních Kaškajů sabotovali britské a americké dodávky do Sovětského svazu. Operace byla neúspěšná, ale volba "logická" - spíše však než ničím nepodložená volba Kaltenbrunnerova volba tvůrců smyšleného příběhu.

Operaci měla rozkrýt NKVD díky agentu Nikolaji Kuzněcovovi. A teď pozor: ten působil pod identitou Paula Sieberta jako nadporučík Wehrmachtu na Ukrajině, a plán mu měl vyzradit Sturmbannführer Hans Ulrich von Ortel, protože si rád přihnul a pak mluvil. Nadporučíkovi Wehrmachtu měl Hitlerův plán a plán připravovaný RSHA vyzradit jakýsi major od SS... na Ukrajině. Tím by mohl celý příběh skončit, protože něco takového nelze brát vážně. Není třeba dodávat, že žádný Sturmbannführer von Ortel nesloužil ani na Ukrajině ani nikde jinde.

Sověti měli ovšem také rozkrýt síť Abwehru v Teheránu, vystopovali šest německých radistů a zachytili zprávu o tom, že má do oblasti přibýt skupina osobně vedená Skorzenym. Němci zjistili, že jsou prozrazeni a varovali Berlín, a operace s údajným krycím jménem Unternehmen Weitsprung (operace Dlouhý skok) byla odvolána. V roce 1981 o ní vznikl v SSSR film s Alainem Delonem (Tegeran-43) a špion Gevork Vartanian, který se měl na rozkrytí německého záměru podílet, dostal medaili a titul Hrdiny Sovětského svazu, a v roce 2007 mu osobně poděkovala Churchillova vnučka.

O úspěchu NKVD samozřejmě v první řadě informoval během konference Stalin Churchilla a Roosevelta. Protože to bylo hlavním smyslem celého nesmyslu. Britská tajná služba to rovnou označila za naprostý nesmysl. A skepse převažuje dodnes, protož v sovětském heroickém příběhu nesedí vlastně vůbec nic. Německá zpravodajská síť byla odhalena a zničena v polovině roku 1943, dlouho předtím, než bylo rozhodnuto o místě konání konference.

A zatímco Stalin měl údajně informace o německé snaze všechny tři zavraždit, Churchill a Roosevelt po Teheránu po celé čtyři dny jezdili v otevřeném jeepu. Celou historku za vymyšlenou označil i Skorzeny ve svých pamětech. S Hitlerem možnost provedení atentátu na Churchilla probíral. Ale nápad byl zavržen jako nerealizovatelný. Popřel také existenci Sturmbannführera von Ortela.

V Rusku je samozřejmě příběh dodnes velice populární a pranic nevadí, že jedinými prameny jsou nedoložená tvrzení ze sovětské strany. Argumenty nemnoha neruských obhájců (zejména prof. Miron Rezun, politolog z University of New Brunswick) teorie o existenci plánu jsou úsměvné: "německá komanda podnikla mnoho odvážných akcí" nebo "Canaris před útokem na SSSR Teherán osobně navštívil." Jedinými styčnými body celé konstrukce s realitou jsou některé skutečnosti spojené s výše zmíněnou operací François a zájmem Němců o Írán. Teorii podpořil také francouzský novinář Havas, který v roce 1967 psal o skupinách německých parašutistů, které NKVD v době konání konference pochytala.

Ve skutečnosti šlo podle všeho jednak o dojem, kterým chtěl Stalin na své spojence a budoucí konkurenty zapůsobit, a jednak o to, že jim nabídl bezpečnější ubytování - samozřejmě důsledně osazené štěnicemi. Což na druhou stranu Roosevelt očekával a přizpůsobil tomu formu i obsah svých sdělení.

Tagy článku