Skromný hrdina ze Zaragozy. Ángel Sanz-Briz zachránil více než 5000 Židů ze spárů nacismu

Skromný hrdina ze Zaragozy. Ángel Sanz-Briz zachránil více než 5000 Židů ze spárů nacismu
Autor: screenshot Youtube|Popisek: Ángel Sanz-Briz
16 / 12 / 2018, 10:00

Ángel Sanz-Briz, kterému se přezdívalo ,,Anděl z Budapešti", zachránil za druhé světové války více než 5 000 Židů před nacismem. Nebýt jeho statečného činu, tisíce Židů by čekal temný osud.

Statečný Španěl Ángel Sanz-Briz je dalším z řady skromných hrdinů, kteří zachraňovali za druhé světové války Židy před vyhlazovacími koncentračními tábory. Sanz-Briz zachránil 5 200 budapešťských Židů před krutým ortelem, který by na ně čekal v nacistických lágrech.

Sanz Briz se narodil v roce 1910 v Zaragoze v bohaté obchodnické rodině. Studoval právo a diplomacii, když v té době vypukla španělská občanská válka. Poté, co dokončil studia v Madridu, byla jeho první diplomatickou zastávkou Káhira. V roce 1942, kdy už naplno zuřila druhá světová válka, byl poslán do Budapešti, kde se stal prvním tajemníkem španělského vyslanectví.

 psali jsme: Během Křišťálové noci zažili Židé skutečné peklo. Nacisté jich brutálně ubili desítky

Maďarsko a Miklós Horthy byly loajálními spojenci nacistů a proti Židům bylo vydáno mnoho nařízení, jež byly doprovázeny deportacemi do koncentračních táborů, hlavně do Osvětimi v roce 1944. V této situaci se španělský diplomat rozhodl Židům, jež byli bezprostředně ohroženi, pomoci. Začal bez povolení, za to však iniciativně vydávat potřebná víza a další potřebné dokumenty Židům. A nejen to. Dokonce na své náklady pronajímal domy v Budapešti a v nich Židy ukrýval. Tam se jim dostalo všeho, co potřebovali.

Nejprve španělský diplomat vydal víza 200 Židům a potom to již šlo ,,ráz naráz". Celkem touto aktivitou pomohl 5 200 Židům před nacismem. Zároveň byl rok 1944 dobou, kdy se k Maďarsku blížila Rudá armáda, aby zemi osvobodila. Sanz-Briz se přesouvá do Švýcarska a byl nahrazen Giorgiem Perlaskou, který pokračoval v jeho aktivitě. Zajímavé bylo, že tento diplomat byl dříve přesvědčeným fašistou, který podporoval generála Franciska Franka. Perlasca však po odjezdu Sanz-Brize vydával španělská víza dalším Židům ohroženým nacismem.

psali jsme: ,,Bolivijský Schindler" zachránil několik tisíc Židů. Nikdo o jeho hrdinství nevěděl

Sanz-Briz po válce pokračoval ve své diplomatické kariéře mimo jiné ve Washingtonu, Limě či Bernu. ,,Maďarský" Schindler zemřel v roce 1980 ve věku 69 let. Za své záslužné činy, o nichž dlouho nemluvil a neřekl o nich ani své rodině, získal řadu ocenění od maďarské vlády. V Budapešti po něm pojmenovali jednu z ulic.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace