Slavná chemička zachraňovala životy i v boji. Vymyslela mobilní radiologickou jednotku

Slavná chemička zachraňovala životy i v boji. Vymyslela mobilní radiologickou jednotku
Autor: Autor neznámý, public domain|Popisek: Chemička Marie Curie - Sklodowská s manželem Pierrem
15 / 05 / 2021, 14:00

Chemička Marie Curie - Sklodowská nebyla jen vyhlášenou vědkyní, kdy objevila nové prvky radium a polonium, ale také zachraňovala životy.

Sklodowská je známá chemička, která objevila radium a polonium, za což v roce 1911 získala i Nobelovu cenu. Po vypuknutí první světové války však byla slavná vědkyně postavena před zásadní otázku, co dělat dále. V dalším výzkumu nemohla pokračovat, a tak se rozhodla, že bude pomáhat vojákům bojujících v nekonečných vřavách první světové války.

Její snaha souvisela s objevem rentgenu v roce 1895 Wilhelmem Roentgenem, který za svůj objev rovněž zíkal Nobelovu cenu. Představa Sklodowské byla taková, že chtěla, aby kulka, která zranila vojáka, byla rentgenem včas odhalena a z těla vyňata. Ale jak to provést v praxi, kdy rentgeny v té době byly pouze v nemocnicích ve městech, daleko od válčiště? Sklodowská proto přišla s ,,revolučním" nápadu mobilní rentgenové jednotky, které mělo mít podobu radiologického automobilu, v němž by se nacházelo rentgenové a další potřebné vybavení.

Hlavní výhodou vozu pak mělo být to, že byl mobilní a mohl tedy přijet za zraněným vojákem na bojové pole či se na něm podle individuální potřeby vojáků pohybovat. Pro lékaře tak bylo daleko jednoduší pomocí rentgenu kulky lokalizovat a provádět následně operace. Jako problém tohoto nápadu se jevila elektřina, která by produkovala rentgenové paprsky. Sklodowská jej vyřešila tím, že do designu radiologického automobilu zabudovala dynamo, tedy elektrický generátor.

Sklodowská předložila svůj plán na toto auto francouzské armádě, od níž žádala peníze. Vzhledem k tomu, že armáda si dávala poměrně načas, Sklodowská oslovila francouzskou filantropickou organizaci Unii žen, která ji peníze na radiologický vůz poskytla. Mobilní rentgenová jednotka tak sehrála důležitou roli v ošetřování zraněných vojáků v bitvě na Marně v roce 1914. Brzy však bylo potřeba více takových vozů. Sklodowská se proto obrátila na vysoce postavené a zámožnější ženy, aby poskytly nezbytnou částku na financování vozů. Zanedlouho jich už bylo 20.

Zapotřebí však byli pracovníci, kteří uměli rentgen obsluhovat. slavná chemička se proto rozhodla ,,zacvičit" ženské dobrovolnice, mezi nimiž byla i její sestra Irene. Brzy se podařilo Sklodowské připravit 150 žen, které po kurzu, který jim laureátka Noelovy ceny poskytla, dokázaly obsluhovat rentgenové zařízení bez problémů.

Sklodowská tak významně přispěla kromě svých chemických objevů k tomu, že zachránila pomocí svého praktického vynálezu mnoho lidských životů.

Zdroj: popularscience.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace