Proslulý sovětský tank T-34 pod americkou expertizou. Motor vynikající, převodovka jako problém

Proslulý sovětský tank T-34 pod americkou expertizou. Motor vynikající, převodovka jako problém
Autor fotografie: RIA Novosti / CC-BY-SA 3.0|Popisek: T-34
30 / 05 / 2023, 12:00

Slavný tank T-34 nemusíme širšímu publiku představovat. Na druhé straně není až tak známým faktem, že Sověti nové vozidlo poslali v roce 1942 na expertizu Američanům. A jak se jim tank zamlouval?

Sovětský tank T-34 nemusíme nijak zvlášť představovat. Ve své kategorii se jednalo o jeden z nejlepších tanků, který zle zatápěl nepříteli v bojích druhé světové války. Nicméně zůstává poněkud neznámou kapitolou v jeho vývoji, že byl na jaře 1942 odeslán vojenským expertům a dalším zainteresovaným specialistům do USA na zkoušky a celkové posouzení.

Slavný tank byl zkoumán v testovací oblasti města Aberdeen ve státě Maryland, kam s ním dorazili rovněž sovětští přední inženýři. Američtí experti vozidlo zkoumali také proto, že chtěli vědět, jestli může posloužit jako ,,vhodný" vzor pro stavbu vlastního výkonného tanku. Na druhé straně si sovětští specialisté chtěli vyslechnout z amerických úst kvalifikovanou kritiku tanku, která by mohla posléze zlepšit některé jeho bojové parametry.

A ikdyž Američané většinou nešetřili slovy chvály, dostavila se i kritika. Američané si pochvalovali zejména kanon F-34 ráže 76,2 mm (T-34/76), který se Američanům zamlouval pro jeho spolehlivost a užitečnost. Nicméně na druhé straně podrobili kritice jeho úsťovou rychlost. Američtí specialisté také chválili tvar tanku, jeho průchodivost a schopnost zdolat i mělké terény. Dále na ně pozitivně zapůsobily široké ocelové pásy tanku, které rozkládaly hmotnost a bránily přílišnému boření do terénu.

Co se týče motoru T-34, ten byl shledán vynikajícím, stejně jako zaměřovací zařízení tanku, které američtí specialisté prohlásili nejlepším na světě, které nemá v USA srovnání.

Americká kritika se týkala zastaralosti čtyřrychlostní převodovky. To ovšem ještě nevěděli, že pětirychlostní převodovka se pro T-34 právě vyvíjí. Američané byli také skeptičtí ohledně malých rozměrů věže tanku a nešlo jim na rozum, že se do ní mohou vejít dva členové posádky. ,,Starosti" Američanům také dělala vodotěsnost tanku, kterou označili jako nízkou.

Celkově se dá konstatovat, že na Američany zapůsobil tank vesměs pozitivně. I přes výše uvedená slabá místa měla fáze amerického posuzování pro další modernizaci tanku význam, stejně jako pro sovětské inženýry, kteří byli v roce 1942 v USA. Z T-34 se stala obávaná zbraň na bojišti, která spolehlivě sloužila Sovětům i mnoho let po skončení druhé světové války.

Zdroj: rbth.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.