Slezinná snět či mor. Sovětský svaz do boje s nemocemi postavil celou ,,mašinérii"

Slezinná snět či mor. Sovětský svaz do boje s nemocemi postavil celou ,,mašinérii&quote;
Autor: Shameer Pk, Pixabay|Popisek: Krevní vzorek
29 / 03 / 2021, 17:00

I Sovětský svaz se během 20. století nevyhnul epidemiím a různým nemocem.

Ať se nám to může zdát málo pravděpodobné, během 20. století musel Sovětský svaz bojovat s epidemiemi nemocí, které bychom zařadili spíše do jiného století. Státní aparát usiloval o to co nejdříve nakažlivé nemoci lokalizovat a předejít pokud možno jejímu dalšímu šíření.

Ne vždy se to samozřejmě podařilo. V roce 1939 si ,,přivezl" například plicní mor z města Saratov do Moskvy mikrobiolog Abram Berlin, který prováděl v Saratovu experimenty na zvířatech. Vědec ale nesetrval v karanténě, ale nemoc ,,zatáhl" do hlavního města Sovětského svazu. Ubytoval se v hotelu, navštívil například i kadeřníka. To už se mu udělalo velmi špatně a byl hospitalizován s diagnózou plicního moru. Hrozilo rozšíření nemoci, na kterou v té době nebyl lék.

Lékař Simon Gorelik má zásluhu na tom, že se nemoc masivně nerozšířila, a okamžitě izoloval sebe i Berlina. Nemocnice, v níž byl berlin izolován, úřady uzavřely, KGB pak lokalizovala a dala do karantény všechny, kdo byli v kontaktu s Berlinem. Hotel, v němž ze mikrobiolog ubytoval po návratu ze Saratova, byl důkladně vydezinfikován. Tato a další opatření měly za následek, že zemřeli ,,pouze" tři lidé a mor se nešířil dál.

V roce 1970 se musel Sovětský svaz vypořádat i s cholerou, která zasáhla zejména břehy Černého moře. Epidemie se šířila z Íránu navíc na vrcholu dovolených. Nemoc se rozšířila posléze do Moskvy i Petrohradu. Vláda však nenechala nic náhodě a stejně jako v již zmíněném případu plicního moru jednala rychle a rozhodně. Zmobilizovány byly tisíce lékařů, armáda i námořnictvo, aby se podílely na zastavení šíření nemoci. Lodě i vlaky se proměnily a mobilní laboratoře a poslány k postiženým městům. Letoviska Oděsa, Batumi a Kerč a další epicentra cholery byla důsledně izolována a dána do karantény. V listopadu 1970 se podařilo těmito opatřeními nemoc porazit.

A jak si Sovětský svaz poradil s antraxem neboli slezinnou snětí? Nemoc se objevila v roce 1979 na Urale, konkrétně v Jekatěrinburu, a zůstává nejzáhadnější epidemií v historii země. Podle různých zdrojů jí podlehlo kolem 60-100 lidí. Vypuknutí nemoci bylo způsobeno nakaženými hospodářskými zvířaty. Podle jiné teorie způsobilo šíření nemoci náhodné vypuštění uvolnění výtrusů antraxu z vojenské biologické laboratoře, která byla situována na periferii města.

Když se prokázalo, že nemoc, na kterou se umíralo už mnohem dříve, je antrax, byla pro pacienty zřízena speciální jednotka, která se měla o ně starat, která zahrnula vakcinaci ve velkém měřítku, Jekatěrinburg musel být dezinfikován, do této procedury byly zapojeny též vrtulníky. Sovětský svaz tak nasazením dostupných prostředků nakonec zabránil šíření i antraxu.


Zdroj: Russia Beyond

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace