Slovenský Rambo Matej Kocák: Na kulometná hnízda zásadně jen s nožem

Slovenský Rambo Matej Kocák: Na kulometná hnízda zásadně jen s nožem
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Matej Kocák
17 / 01 / 2023, 16:30

Matej Kocák je málo známým hrdinou, který na sebe výrazně upozornil v první světové válce. Za své válečné zásluhy získal dvě Medaile cti, což představuje skutečný unikát.

Kocák se narodil v roce 1882 ve slovenské obci Gbely v rodině sedláka Mateje Kocáka a jeho ženy Rozálie. Stejně jako mnoho ostatních rodin zasáhla na počátku 20. století vlna vystěhovatelství i Kocákovi. Stejně jako Češi a Slováci viděli lepší život v USA, i když realita byla v drtivé většině případů krušná, alespoň na začátku.

24letý Matej v roce 1906 se dostává do USA, kde se usazuje a protlouká se, kudy to jen jde. Posléze v mladém muži uzrála myšlenka vstoupit do námořní pěchoty a zde se plně realizovat. Nestačí si doplnit ani vyšší vzdělání, ale to je to poslední, co by mu vadilo. Je fyzicky velmi dobře diponovaný, houževnatý a nakonec to dotáhne až na seržanta americké námořní pěchoty.

Před ostrými boji, které jej čekaly, je nasazen do Dominikánské republiky, kde bojoval proti tamním banditům. Čeká ho povýšení na desátníka, ale především se před ním rýsuje regulérní válečná vřava na frontě. Na konci roku 1917 Kocák odplouvá do Evropy, později se stává součástí 66. pluku, 5. námořní divize.

Své schopnosti prokázal mladý muž v červnu 1918 u Villers Cotteret Wood. Zde si boje vyžádaly mnoho obětí, které měly na svědomí důmyslně maskovaná německá kulometná hnízda. Kocák, aniž by měl krytí, vyrazil vstříc nepřátelské palbě jen s nožem v ruce. Dokázal zlikvidovat celou osádku kulometu. Situace se posléze opakovala již s krytím, nicméně Kocák opět ,,úřadoval" se svým nožem a odvedl znovu špinavou práci.

Při těchto akcích prokázal Kocák vysokou míru chladnokrevnosti nebojácnosti a potřebného sebevědomí. Kocák má velkou zásluhu na tom, že jeho jednotka byla během lítých bojů u Villers Cotteret Wood úspěšná.

V srpnu 1918 americké jednotky pokračují v ofenzivě proti německé obraně a postupují dále na Sedan. V říjnu 1918 proběhne bitva u Blanc Mont Ridge, kde bojovala americká 2. a 36. pěchotní divize proti německé 200. a 213. divizi. Důsledkem bitvy bylo vypuzení německých jednotek ze Champagne. V bitvě bojuje i Kocák, ale prakticky na jejím začátku je v boji zabit.

I když se nedožil konce války, která měla zanedlouho přijít, představuje Kocák ve vojenských dějinách unikát. Za svou statečnost byl vyznamenán prestižní Medailí cti, a to hned dvakrát - variantou určenou pro armádu a námořnictvo. Je jedním z 19 vojáků, kterým byla Medaile cti udělena dvakrát. Kocák je pohřben na vojenském hřbitově Meuse-Argonne v Romagne-sous-Montfaucon ve Francii.

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.