Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Ilustrační obrázek
John Rambo, slavná fiktivní postava z filmu, kterého nenapodobitelným způsobem ztvárnil Sylvester Stallone. Pokud bychom měli mluvit o ,,reálném" Rambovi, je nutné zmínit jméno Richarda Marcinka, který si s filmovým hrdinou rozhodně nezadal.
Richard ,,Demolition Dick" Marcinko se zapsal nesmazatelným písmem do válečné či vojenské historie. Potomek slovenských rodičů trávil dětství v americké Pensylvánii, kam se jeho rodiče odstěhovali, aby zde poznali lepší život než ve své vlasti. Marcinko byl pro svou problematickou povahu vyhozen ze střední školy, a tak zkusil štěstí u námořní pěchoty, kam jej ale nevzali, protože neměl ukončené vzdělání.
Další zastávkou tak mělo být americké námořnictvo, kam byl přijat, a kde byl zařazen k radistům. Nicméně tato pozice neuspokojovala Marcinkovy ambice, proto se poohlédl jinde - u žabích mužů, podvodního demoličního týmu (Underwater Demolition Team - UDT), kterému rozhodně nebyla cizí nebezpečná akce. Té si posléze Marcinko užil do sytosti. Rodák ze Slovenska se však věnoval i studiu a podařilo se mu dokončit jednak střední, a pak i vysokou školu. U podvodní demoliční čety si vedl nebývale dobře a v očích svých nadřízených stoupal stále výše.
Jeho další kroky posléze vedly do SEAL Team 2. To se psal rok 1966 a v té době již zuřila vietnamská válka. Marcinka však zakrátko čekala zatěžkávací zkouška ve vietnamských džunglích. Tam se dostal v lednu 1967, kdy již byl v pozici velitele čety Seal Team 2. Do historie vstoupila především troufalá akce na ostrově Ilo Ilo, kde operovali příslušníci nepřátelského Vietcongu. Marcinko a jeho tým provedl nájezd na tento ostrov, kde ,,zúčtoval" s mnoha příslušníky této organizace. Během akce bylo rovněž potopeno několik lodí Vietcongu a jeho síly tak hmatatelně oslabeny.
Marcinkovy vietnamské úspěchy si tak vysloužily vypsání odměny na jeho hlavu a dostat ji mohl ten, kdo spolehlivě mohl prokázat, že zabil tohoto velitele Seal Team 2. Během ofenzivy TET v roce 1968 nařídil Marcinko svému týmu, aby asistoval zvláštním americkým jednotkám v boji v Châu Đốc. To, co se zdálo původně být pouliční přestřelkou, se zakrátko zvrtlo v záchranu zdravotnického personálu a učitelů, kteří byli uvězněni v místním kostele a nemocnici.
Po vietnamském ,,agnažmá" byl Marcinko povýšen a jeho další zastávkou byla v roce 1973 Kambodža, kde působil jako námořní atašé. V roce 1979 bylo během íránské krize drženo několik desítek amerických diplomatů na ambasádě v Teheráně. USA zorganizovaly akci (operace Eagle Claw), kdy měli elitní příslušníci jednotky Delta Force osvobodit diplomaty ze zajetí. Rozmáchlá operace však selhala, a to byl jedním z hlavních důvodů vzniku jiné elitní protiteroristické formace s pozdějším názvem SEAL Team 6, do jehož čela byl postaven Marcinko.
Ten byl ,,otcem-zakladatelem" zmíněné organizace, cvičil nové členy týmu a dodnes je považován SEAL Team 6 za jednu z elitních amerických protiteroristických jednotek, která má na kontě významný zářez v podobě likvidace svého času nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina. V čele této jednotky stál Marcinko tři roky.
Zajímavá Marcinkova životní pouť však zdaleka nekončila. Vyzrálý čtyřicátník byl pověřen dalším úkolem, tentokrát měl sestavit speciální tým, který by testoval, jak je americké námořnictvo chráněno proti teroristickým útokům. Nová jednotka nesla název Tým OP-06D (známý též jako Red Cell), figurovalo v ní 12 bývalých příslušníků Navy Seals, jeden přišel z FORECOMu. Marcinko pak důkladně zkoušel obranyschopnost amerického námořnictva a měl najít jeho bezpečnostní slabiny.
Tento nově zformovaný tým měl vnikávat do přísně střežených zařízeních amerického námořnictva, ale také lodí, jaderných ponorek a dalších zařízení. Mise byla úspěšná, protože Marcinkův tým zjistil, že slabiny amerického námořnictva opravdu existují, zejména v zabezpečení různých objektů, které byly hlídány příslušníky obyčejné bezpečnostní služby, což na druhé straně bylo naprosto nevyhovující.
Marcinko dal sbohem aktivní službě na počátku roku 1989 po 30 letech, kdy se mu podařilo splnit řadu náročných a současně nebezpečných úkolů. Zajímavostí je, že stále žijícímu Marcinko je 80 let, rozhodně neztrácí energii a i dnes cvičí příslušníky zvláštních sil. Mimoto také píše knihy, které jsou úspěšné a stal se i symbolem pop-kultury. Marcinko vystupuje jako postava v počítačové hře Rogue Warrior, která sice díru do světa neudělala, ale Marcinka ještě více zpopularizovala.
Zdroj: We Are The Mighty