Smrt na výstavě - anarchista smrtelně postřelil amerického prezidenta McKinleye. Jeho poslední slova byla smířlivá

Smrt na výstavě - anarchista smrtelně postřelil amerického prezidenta McKinleye. Jeho poslední slova byla smířlivá
Autor: Library of Congress https://commons.wikimedia.org/wiki/File:William_McKinley_Assassinat.jpg|Popisek: William McKinley a jeho vrah Leon Czolgosz
06 / 09 / 2018, 10:00

6. září 1901 byl smrtelně postřelen americký republikánský prezident William McKinley. Svým zraněním podlehl o osm dní později.

V historii USA nebyly atentáty na prezidenty ničím neobvyklým. Vražednému spiknutí podlehl Abraham Lincoln, James Garfield či John Fitzgerald Kennedy. Další a poslední obětí atentátu se stal i William McKinley, který nastoupil do úřadu 1897, a za jehož života se USA například zúčastnily války se Španělskem.

psali jsme: Obletovaly ho ženy, muži k němu chovali respekt. Přesto se herec John Wilkes Booth stal vrahem amerického prezidenta

McKinley usiloval o to, aby vyvedl USA z ekonomické krize a chtěl znovu dosáhnout prosperity. Přesvědčený stoupenec ochranných cel byl v roce 1901 vrcholu svých sil. Neznámý anarchista Leon Czolgosz měl politickou kariéru amerického prezidenta násilně přervat. Czolgosz byl přívržencem ,,učení", podle kterého má každý člověk právo na sebeurčení, i kdyby měl přitom někoho zabít.

Leon Czolgosz

Prezidentův vrah Leon Czolgosz

Czolgosz byl stoupencem litevské anarchistky židovského původu Emmy Goldmanové, která se přestěhovala do USA. Právě anarchistka a politická aktivistka Goldmanová stála za rozšířením anarchistického učení (filozofie) v Americe i Evropě. Toto učení Czolgoszovi učarovalo a rozhodl se proto, že své právo na sebeurčení provede tak, že sprovodí ze světa právě amerického prezidenta jakožto ,,nepřítele" lidí. Chtěl si vybrat takovou veřejnou akci, kde by mohl mít k McKinleymu blízko. Opatřil si revolver a 6. září 1901 se rozhodl svůj čin provést.

psali jsme: 22. listopadu 1963 byl zavražděn John F. Kennedy

V ten den se konala v Buffalu Panamerická výstava. Czolgosz využil okamžiku, kdy prezident pronášel slavnostní řeč a dostal se do jeho bezprostřední blízkosti, kdy čekal v řadě s ostatními lidmi na to, aby si potřásl s McKinleym pravicí. To však neměl rozhodně v úmyslu. V momentě, kdy došlo na setkání ,,tváří v tvář", vytáhl Czolgosz revolver a dvakrát střelil prezidenta do hrudníku, i když jej chránila početná skupina osobních strážců. Prezident se sesul k zemi a stačil hlesnout směrem ke svým strážcům, aby jednali s atentátníkem hezky. Pak upadl do bezvědomí. Na následky zranění zemřel o osm dnů později, i když zprvu to vypadalo, že se ze zranění zotaví. 

Czolgosz svého činu nikdy nelitoval, protože ,,zbavil" lidi špatného člověka, který si nezasloužil žít. Anarchista byl po činu odsouzen k trestu smrti, který byl vykonán 29. října 1901.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: history.com

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace