foto: Wikimedia Commons, volné dílo/Jimmy Doolittle
Při generálovi Jimmym Doolittlovi stála v listopadu 1942 štěstěna. Nechybělo totiž moc a Doolittle v bombardéru B-17 zahynul.
Doolittle se proslavil tím, že vedl nálet bombardérů B-25 na Tokio v roce 1942, které startovaly z letadlové lodi USS Hornet. Akce byla vymyšlena jako odplata za japonský útok na Pearl Harbor 7. 12. 1941. Zasažena ale byla během ,,Doolittle Raid" i jiná města - Jokohama, Kóbe či Nagoja.
Na každý pád odvetná akce za Pearl Harbor udělala z Doolittlea hrdinu, což také náležitě ocenil americký Kongres. V listopadu 1942 startovala bombardér B-17 s Doolittlem z britského letiště a nabral kurs Gibraltar. Právě tam mělo sídlit spojenecké velení operace Pochodeň (Torch), tedy vylodění angloamerických spojenců v severní Africe. To mělo začít 8. listopadu 1942.
Psali jsme
Adolf Hitler byl odsouzen po neúspěšném „pivním puči“ v Mnichově v roce 1923 k pětiletému trestu ve věznici v Landsbergu....
Když bombardér letěl na místo určení, bylo již 6. listopadu a do začátku důležité operace tak zbývalo necelých 48 hodin. Doolittle ani nikdo jiný z posádky si nepomyslel, že bombardér může potkat nějaký problém. A přece se tak stalo.
Když B-17 mířila přes Biskajský záliv na Gibraltar, začaly bombardér zasypávat kulky německých letounů, které se v oblasti pohybovaly. Jedna z nich zasáhla ruku druhého pilota a další ,,zahvízdala" jen těsně kolem hlavy zaskočeného Doolittlea. Bombardér zahájil odvetnou palbu, a i když jeden z mladých střelců nadšeně hlásil, že jeden letoun dostal, nikdo neviděl nepřátelský letoun spadnout.
Jak rychle německé letouny zaútočily na americký bombardér, tak rychle se zas vytratily. Doolittle se po útoku vrátil ke studiu map Maroka a Alžírska. Nikdo si nedokáže vysvětlit, proč ,,Létající pevnost" nedorazily a místo toho si to namířily k francouzským břehům. A otázkou také zůstává, zda němečtí piloti věděli, že na palubě bombardéru se nachází hrdina ,,od Tokia". Vypadá to, že ale zřejmě ne, protože to by bombardér jinak sestřelily. Sestřelení letounu s americkým hrdinou by byl zcela jistě německým propagandistickým trumfem v pokračující válce.
Psali jsme
Italové disponovali ve druhé světové válce celodřevěným středním bombardérem Z.1007 Alcione (,,Ledňáček”) se zatahovacím podvozkem ostruhového...
Doolittle nejenže přežil tuto podivnou příhodu druhé světové války, ale dostalo se mu dalších poct. Za své válečné zásluhy získal například Stříbrnou hvězdu, tři letecké kříže, Bronzovou hvězdu či jiná vyznamenání od dalších států. Respektovaný hrdina se dožil úctyhodného věku 96 let.
Zdroj: William B. Breuer: Záhady 2. světové války
Tagy