Smutný příběh USS Cairo z americké občanské války. Ve službě byl dělový člun pouhý rok, odpálená mina jej poslala ke dnu

Smutný příběh USS Cairo z americké občanské války. Ve službě byl dělový člun pouhý rok, odpálená mina jej poslala ke dnu
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: USS Cairo
07 / 02 / 2023, 16:00

USS Cairo byl obrněný dělový člun z období americké občanské války (1861-1865). Ve službě však vydržel pouhý rok, než jej zahubila mina odpálená na dálku ze břehu. Přes 100 let leželo plavidlo pozapomenuto na dně řeky, až se jej podařilo zachránit a v současné době má vlastní muzeum v Mississippi.

USS Cairo byl obrněný dělový člun pocházející z období americké občanské války, kdy tento typ plavidel zažíval svůj nebývalý rozmach. USS Cairo byl postaven v Mound City ve státě Illinois společností James Eads and Company. Na svou dobu představoval výkvět moderní technologie, když byl osazen 13 kanóny. Plavidlo bylo 53 metrů dlouhé a do služby na straně Unie bylo zařazeno v roce 1861, tedy v době, kdy se rozhořela americká občanská válka trvající do roku 1865.

USS Cairo se zúčastnil bitvy o Memphis, bojových akcí na řece Tennessee a Cumberland za účelem obsazení měst Clarksville a Nashville. V květnu 1862 byl Cairo nasazen do dalších akcí, z nichž byla významná bitva u pevnosti Fort Pillow vTennessee, když Cairo spolu s dalšími plavidly potopily 5 konfederačních dělových člunů, což tehdy znamenalo důležité vítězství pro Unii.

12. prosince 1862 všal přišel rychlý a nečekaný konec amerického dělového člunu, který byl ve  službě pouhý rok. Cairo ,,čistil" řeku Yazoo od min, když na dálku byla odpálena jedna, která se stala pro Cairo osudnou. Plavidlo utrpělo fatální poškození a zhruba za 12 minut se potopilo. Cairo bylo prvním obrněným válečným plavidlem, který potopila mina odpálená na dálku. I když výbuch neusmrtil nikoho z posádky, Cairo ležel 102 let na dně řeky zcela bez povšimnutí.

cairo

                                              USS Cairo dnes (Foto: Wikimedia Commons, volné dílo)

 

Až v 50. letech se začal o osud plavidla zajímat historik Edwin C. Bearss z Vicksburg Military Park v Mississippi a tým vědců začal pátrat po vraku. V roce 1956 byl vrak Cairo konečně lokalizován a začal se rodit plán na vyzvednutí jeho částí. Na vyzvednutí přispěla i federální vláda a tak mohly začít záchranné operace. Trup dělového člunu byl kupodivu zachovaný a zachovalo se také jeho unikátní vybavení včetně osmipalcového kanónu.

Části vraku byly vyzvednuty v roce 1964 a později se zřídilo i muzeum USS Cairo v Mississippi, kde je dělový člun ,,hrdě" vystaven dodnes.


Zdroj: militaryhistorynow.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace