Snažil se najet lodí na německou ponorku, zaplatil za to životem. Neuvěřitelný příběh odvážného britského kapitána

Snažil se najet lodí na německou ponorku, zaplatil za to životem. Neuvěřitelný příběh odvážného britského kapitána
Autor: Wikipedia|Popisek: SS Brussels
10 / 05 / 2019, 16:30

Britský kapitán lodi obchodní SS Brussels Charles Fryatt ,,za útok" na německou ponorku zaplatil cenu nejvyšší.

Charles Fryatt se narodil v roce 1872 v britském Southamptonu. Brzy se jeho rodina přestěhovala do města Harwich v Essexu, kam začal Fryatt chodit do školy. Když opouštěl v roce 1892 školu, připojil se k obchodnímu loďstvu, když sloužil na lodi SS County Antrim či SS Ellenbank. Jako kapitán poprvé velel na lodi SS Colchester těsně před vypuknutím první světové války. Se svou ženou Ethel měl sedm dětí, z nichž mladší Charles zdědil ,,námořnické" geny po svém otci a připojil se též k námořnictvu, když sloužil například na HMS Worcester. První světová pak představovala pro Fryatta doslova životní přelom.

                  Charles Fryatt

                                                            Kapitán SS Brussels Charles Fryatt

Jeho odvážný čin, který měl zanedlouho přijít, předznamenala událost z března 1915. Fryatt velel lodi SS Wrexham, na niž zaútočila německá ponorka. Ta pronásledovala plavidlo 74 kilometrů. Fryatt musel doslova ,,vyždímat" z lodi maximum, aby se dokázala dostat ze sevření ponorky. Nakonec se dostala poškozená do Rotterdamu a Fryatt byl odměněn za svůj ,,nebezpečný" únik zlatými hodinkami. Ještě v březnu 1915 pak Fryatt velel SS Colchester, na který rovněž zaútočila německá ponorka, ale neúspěšně.

                                       

Osudová Fryattova mise je spojená s lodí SS Brussels, s níž vyplul koncem března 1915. SS Brussels se střetl s německou ponorkou U-33, která se vynořila před ním, nařídila kapitánovi lodi, aby plavidlo zastavil. Když Fryatt viděl, že se ponorka chystá loď torpédovat,  pohotově rozkázal, aby plavidlo vyrazilo plnou parou vpřed přímo na německou ponorku a snažil se lodí do ní narazit a znemožnit torpédování. Ponorka se musela v důsledku kapitánova odvážného manévru nouzově potopit. Fryatt byl opět vyznamenán britskou admiralitou. 

psali jsme: VIDEO: Legendární ponorka Hunley z americké občanské války vydala své další tajemství

Když v červnu 1916 SS Brussels opouštěla nizozemské město Hook of Holland a chtěla se dostat do Harwiche, byla obklíčena pěti německými torpédoborci. SS Brussels byla posléze i s posádkou zajata a eskortována do belgického přístavu Zeebrugge a potom do Brugg. Fryatta Němci přemístili do internačního tábora Ruhleben blízko Berlína. V červenci byl kapitán obviněn z toho, že potopil německou ponorku, i když tomu tak ve skutečnosti nebylo. Následně se konal s Fryattem válečný soud v Bruggách. Byl shledán vinným a odsouzen k trestu smrti. 27. července 1916 Fryatt zemřel pod deštěm kulek popravčí čety.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace