foto: Z poštovní známky SSSR, Wikimedia Commons/Posádka Sojuzu 11
Právě před 50 lety, 30. června 1971, skončil tragédií 23 dní trvající let sovětské kosmické lodi Sojuz 11 k orbitální stanici Saljut 1. Podle výsledků krátkého vyšetřování byl příčinou nehody prudký pokles tlaku vzduchu v kabině, v jehož důsledku se posádka krátce po zahájení přistávacího manévru, ještě mimo zemskou atmosféru, udusila. Kosmounati neměli skafandry. Tři kosmonauti, Georgij Dobrovolskij, velitel, Viktor Pacajev, inženýr výzkumník, a Vladislav Volkov, palubní inženýr, se stali prvními a také jedinými lidmi, kteří zahynuli ve vesmíru. Ostatní oběti vesmírných programů zahynuly v zemské atmosféře při startu nebo při přistání.
Saljut 1 byl vůbec první vesmírnou stanicí vypuštěnou na oběžnou dráhu planety, a to nedlouho před popisovanou tragédií lodi Sojuz 11, 19. dubna 1971. Mimochodem poslední modul programu těchto vesmírných stanic dodnes slouží jako jádro Mezinárodní vesmírné stanice. K Saljutu 1 jako první zamířila 22. dubna 1971 loď Sojuz 10. Loď se podařilo s vesmírnou stanicí spojit, ale ne zcela - a k přestupu posádky do prostoru stanice nemohl dojít. Kosmonauti museli svou misi přerušit a úspěšně přistáli v Kazachstánu.
6. června 1971 byla z Bajkonuru k vesmírné stanici Saljut 1 vyslána loď Sojuz 11. Spojení proběhlo 7. června. Vlastní propojení trvalo bezmála 3,5 hodiny a tentokrát bylo úspěšné. Po vyrovnání tlaku tři kosmonauti přestoupili ze Sojuzu do prostor vesmírné stanice. Na palubě Saljutu 1 zjistili kosmonauti nedýchatelný vzduch a první den museli strávit ještě na Sojuzu. Po vynucené výměně vadných součástek ventilace na stanici pak pracovali 22 dní. Během tohoto času provedli řadu úspěšných biologických a lékařských měření, testovali gama teleskop, astronomický dalekohled a další přístroje, a absolvovali i přímé televizní přenosy na Zemi. Vážné problémy nastaly 27. června, kdy na palubě vypukl po elektrickém zkratu malý požár a bylo zvažováno ukončení mise.
Jedním z plánovaných úkolů celé mise bylo pozorovat start a let rakety N1 určené pro pozdější připravované sovětské lety na Měsíc. Z technických důvodů byl ale test odložen. Po dvou dnech od požáru se pak řídící středisko rozhodlo misi Sojuzu 11 ukončit, mj. s ohledem na zjištěnou zhoršující se fyzickou kondici posádky. Vše probíhalo zdánlivě bez problémů. Loď se odpojila od vesmírné stanice, po hodině opustila formaci a po třech samostatných obězích zahájila posádka přistávací manévr. Domněle bez potíží byla odhozena motorová i orbitální sekce a posádka ještě z návratového modulu podala hlášení o zážehu brzdícího motoru. Pak se již v éteru rozhostilo ticho a snahy o obnovení spojení vyšly naprázdno.
video: youtube
Návratový modul ale přistál v určeném místě v Kazachstánu na padácích standardním způsobem. Záchranná skupina po jeho otevření však již našla jen tři bezvládná těla. Oživovací pokusy byly marné. Podle závěrů vyšetřování způsobilo chybné odpálení motorové a orbitální sekce, které způsobilo předčasné uvolnění vyrovnávacího ventilu. K tomu mělo dojít až v zemské atmosféře ve výšce 4-5 km, a došlo k němu ve výšce 186 km. Důsledek byl pro kosmonauty bez skafandru smrtící, veškerý dýchatelný vzduch z kabiny unikl během 30 sekund.
Psali jsme
20. července 1969 přistála loď Apollo 11 na Měsíci ,,Je to malý krok pro člověka, obrovský krok pro lidstvo”. Slavná věta astronauta Neila Armstronga,...
Pro Dobrovolského a Pacajeva šlo o první let do vesmíru vůbec. Vladislav Volkov byl na své druhé misi, první absolvoval na palubě Sojuzu 7 v roce 1969. Všichni tři kosmonauti byli posmrtně vyznamenáni Zlatou hvězdou Hrdiny SSSR (Volkov podruhé) a Leninovým řádem. Po všech třech jsou také pojmenovány krátery na Měsíci a planetky 1789 Dobrovolskij, 1790 Volkov a 1791 Pacajev. Na rozdíl od svých amerických kolegů na nejen díky hollywoodskému velkofilmu populární misi Apollo 13 se sovětské posádce podařilo splnit zadané úkoly. Při přistání neměli štěstí a zřejmě ani šanci. V budoucnu budou sovětské vesmírné lodě upravené tak, aby v nich mohli kosmonauti pracovat ve skafandrech.
Zdroj: Wikipedia
Tagy