Souboj 200 proudových letadel jako Bitva o Británii na steroidech

Souboj 200 proudových letadel jako Bitva o Británii na steroidech
Autor fotografie: US Air Force Tech. Sgt. Kevin J. Gruenwald|Popisek: Izraelské F-15
29 / 07 / 2019, 13:00

96 izraelských stíhaček a letka bezpilotních prostředků proti 100 syrských stíhaček jištěných 19 protiletadlovými raketovými komplexy. Píše se rok 1982 a nad Sýrií se odehrála jedna z největších bitev proudových letadel. Říkalo se jí Bekaa Valley Turkey Shoot:-)

Izrael má za sebou bohatou historii bojů se svými arabskými sousedy, a to zejména v letech 1960 - 1980. Řada malých bitev s Egyptem vyústila v několik tvrdých lekcí pro izraelské letectvo poté, co ztratilo několik letadel díky střelám země-vzduch.

Ale IAF se z těchto lekcí ponaučilo a 9. června 1982, zaútočila izraelská letadla na 19 syrských protiletadlových raketových komplexu rozmístěných v blízkosti hranic. V prvních dvou hodinách boje, IAF zničilo 17 raketových baterií bez jakýchkoliv ztrát. Pak se ale věci dostaly ty správné grády.

IAF-F-16

Sýrie vyslala asi 100 MiGů, aby izraelských 96 F-15, F-16 a F-4, které útočily na komplexy SAM zlikvidovaly. Izraelci ale měli ve vzduchu stroje včasného varován E-2C Hawkeye, a ty začaly posílat stíhačům IAF data. Vyspělejší izraelské stíhačky odpálily tepelně naváděné rakety Sidewinder a radarem naváděné rakety Sparrow. Výsledkem bylo 29  zničených syrských migů. Dvě základny SAM ale zbyly, a tak se Izraeleci vrátili 10. června svou práci dodělat. Tentokrát bylo zlikvidováno 35 syrských letadel a naštěstí opět beze ztrát pro Izrael.

Toto ohromující vítězství bylo způsobeno řadou faktorů. Izraelští piloti těžili jak ze zkušeností daných cvičeními, tak  ze spousty bojových zkušeností, ale Syřani si za prohru mohli i sami.

Syřané posílali data svým pilotům z pozemní řídící stanice, která ale nefungovala díky izraelskému rušení. V jednom článku Air Power Journal, západní vojenský pozorovatel říká: „Díval jsem se, jak skupina syrských stíhaček létala v osmičkách. Prostě létali kolem dokola a očividně neměli tušení, co dělat dál.“

Generálporučík Leonard Perroots, v té době ředitel amerického obranného zpravodajství agentury komentoval "líné" rozmístění syrských raketových základen: „Syřané používali mobilní rakety v pevné konfiguraci, radary dali do údolí místo na kopce, protože nechtěli kopat latríny.“

Konflikt mezi oběma zeměmi pokračoval ještě během července 1982. V průběhu jednoho měsíce Izrael ztratil jen dva stíhače, zatímco Sýrie jich ztratila nejméně 87.

 

Zdroj: We are the Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace