Sověti vs. zběsilí mudžahedíni v boji o kótu 3234. Jak 9. rota přežila nápor afghánských rebelů

Sověti vs. zběsilí mudžahedíni v boji o kótu 3234. Jak 9. rota přežila nápor afghánských rebelů
Autor: screenshot Youtube
17 / 07 / 2019, 16:30

Na konci roku 1987 byla rozhodnutá sovětská vláda dovršit afghánskou válku. Sovětští vojáci byli připraveni se stáhnout z Afghánistánu, do níž Sovětský svaz podnikl invazi v roce 1979.

Do roku 1987 žádná z afghánských provincií nebyla pod plnou kontrolou mudžahedínů, nicméně v prosinci 1987 byla část afghánských ozbrojených sil blokována ve městě Chóst. Poté, co z něho odjeli sovětské jednotky, afghánští vojáci ztratili kontrolu nad městem a nad strategicky důležitým spojením měst Chóst a Gardéz. To bylo nyní v držení afgánských mudžahedínů.

Sovětské velení se rozhodlo nezahálet a dostat zpět pod kontrolu afgánských sil město Chóst a silnici mezi městy Chóst a Gardéz. Sověti pro tento účel vymysleli operaci Magistrála. Sovětské vojenské velení očekávalo, že mudžahedíni napadnou karavany se zásobami na této cestě. Právě útoky na konvoje na hornatých cestách byly nejčastější taktikou afghánských rebelů, kteří se nikdy nesmířili se sovětskou intervencí v roce 1979.

Aby Sověti zajistili bezpečnost těchto cest, zaujali místa na vyvýšených místech. Z hlediska dalších bojů pak byla strategicky důležitá kóta 3234. Na její obranu byla vyslána 9. rota z 345 samostatného parašutistického pluku. Rota se skládala z 39 parašutistů vedených velitelem Viktorem Gagarinem. 9. rota měla zajišťovat krytí sovětským jednotkám. Nicméně právě 9. rota se ocitla pod palbou, protože sovětské jednotky se začaly mezitím stahovat z Afghánistánu a výsadkáři se ocitli v izolaci. Mudžahedíni navíc doslova zběsile útočili v jednotlivých vlnách na příslušníky 9. roty.

Afghánští rebelové, kterých bylo odhadem asi 300, zahájili útočné manévry 7. ledna 1988 na pozice parašutistů, kdy ,,hlavní roli" hrál zběsilý útok minomety. Ostřelovali nejen kótu 3234, ale i oblasti okolo. 9. rota utrpěla první ztráty. Mudžahedíni sice byli odraženi a dočasně se stáhli, aby však zaútočili znovu, tentokrát ze dvou směrů. Další útok byl rovněž odražen, když mudžahedíni ztratili 15 mužů a 30 z nich utrpělo zranění. Sověti však při útoku přišli o mladého seržanta Vjačeslava Aleksandrova.

Sovětští vojáci museli být stále ve střehu, protože útoky mudžahedínů prakticky nepolevovaly. Další útočná vlna přišla odpoledne a večer, ale opět neuspěla s cílem zabrat strategicky důležitou kótu. Nejprudší útok pak přišel těsně před půlnocí. Mudžahedínům se podařilo vylézt na úbočí kopce ze tří směrů a v některých oblastech dokázali prorazit sovětskou obranu. 8. ledna 1988 pak došlo ke dvanáctému útoku mudžahedínů a sovětským výsadkářům už začalo docházet střelivo. Znatelná byla i únava z neustálých bojů a parašutisté se začali připravovat na nejhorší.

Měli však štěstí, protože jim přišla na pomoc průzkumná četa Alexeje Smirnova. Četa pak podnikla protiútok na pozice mudžahedínů a v podstatě rozhodla celou bitvu o kótu 3234. 9. rota tak přežila zdánlivě nemožné, protože afghánští rebelové byli skvěle organizovaní a byli i velmi dobře ozbrojení. Ztráty sovětských výsadkářů činily 6 mužů, na straně afghánských rebelů přibližně 100.

O statečném boji 9. roty byl natočen i velkofilm režiséra Fjodora Bondarčuka s názvem 9. rota.

 

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace