Sověti zavraždili všechny zajaté polské důstojníky v bitvě u Šatsku

Sověti zavraždili všechny zajaté polské důstojníky v bitvě u Šatsku
Autor fotografie: By Press Agency photographer - http://media.iwm.org.uk/iwm/mediaLib//13/media-13521/large.jpgThis is photograph HU 87205 from the collections of the Imperial War Museums., Public Domain|Popisek: Sovětský voják u sestřeleného polského letadla
07 / 10 / 2021, 12:00

Nacistické Německo a SSSR roztrhaly Polsko v roce 1939 na kusy a zahájily tak 2. světovou válku. Lidový komisař zahraničních věcí SSSR Vjačeslav Molotov odůvodnil sovětský vpád na polské území starostí o Ukrajince a Bělorusy žijící na polském území.

Že oba výše uvedené státy postupovali jako spojenci, dokládají mimo jiné i slova Molotova v Nejvyšším sovětu, kde si pochvaloval, jak „krátký úder německé armády následované Rudou armádou stačil na to, aby nezůstalo nic z té odporné kreatury, kterou byla Versailleská smlouva.“ Ostatně SSSR byl ke svému nacistickému spojenci loajální například i proti Velké Británii a ostřeloval britské lodě nedaleko Murmansku, když se do sovětského přístavu uchýlily německé lodě pronásledované Brity.

Sověti zaútočili na Polsko 17. září, kdy do Polska vtrhla armáda o síle 500 000 až 1 000 000 vojáků. Odehrávají se desítky bitev a Poláci se snaží silám ze Západu i Východu odolávat, ale šance velké nemají.

Bitva u Šatsku (polsky v té době Szacku) se odehrála několik dní po sovětské invazi 28. září 1939. Polské jednotky pod vedením generála Wilhelma Orlik-Rueckemanna osvobozují Sověty okupované městečko Szak a dělostřelectvo vybavené děly Bofors wz.36 a pěchotními děly ráže 75 mm likviduje během bitvy většinu sovětské techniky včetně všech tanků T-26 ve městě. Na ústupu zanechává agresor na místě děla, kulomety, nákladní vozy i tanky.

Ustupující sovětská motorizovaná pěchota se přivolává na pomoc posily a dostává rozkaz od svého vedení vyčistit oblast od polských důstojníků. Poláci mezitím ustupují k řece Bug. Jedna z polských jednotek, brigáda Polesie je u vesnice Mielnik zaskočena obrněnými jednotkami sovětské 4. armády generála Vasilije Čujkova a po krátkém boji s přesilou se vzdává.

Poté Sověti ukazují, že si s nacisty postupujícími z druhé strany nemají co vyčítat a na místě popravují všechny zajaté důstojníky a poddůstojníky, přibližně 500 mužů.

Zbytek polských jednotek v klidu překračuje řeku Bug, kde se účastní bitvy o Wytyczno.

 

Zdroj: Institute of National Remembrance, Wayback Machine

Tagy článku