Sověti zavraždili všechny zajaté polské důstojníky v bitvě u Šatsku
foto: By Press Agency photographer - http://media.iwm.org.uk/iwm/mediaLib//13/media-13521/large.jpgThis is photograph HU 87205 from the collections of the Imperial War Museums., Public Domain/Sovětský voják u sestřeleného polského letadla
Nacistické Německo a SSSR roztrhaly Polsko v roce 1939 na kusy a zahájily tak 2. světovou válku. Lidový komisař zahraničních věcí SSSR Vjačeslav Molotov odůvodnil sovětský vpád na polské území starostí o Ukrajince a Bělorusy žijící na polském území.
Že oba výše uvedené státy postupovali jako spojenci, dokládají mimo jiné i slova Molotova v Nejvyšším sovětu, kde si pochvaloval, jak „krátký úder německé armády následované Rudou armádou stačil na to, aby nezůstalo nic z té odporné kreatury, kterou byla Versailleská smlouva.“ Ostatně SSSR byl ke svému nacistickému spojenci loajální například i proti Velké Británii a ostřeloval britské lodě nedaleko Murmansku, když se do sovětského přístavu uchýlily německé lodě pronásledované Brity.
Psali jsme
Jen týden po zahájení operace Overlord, invaze do Francie ze 6. června 1944, začal Hitler s ostřelováním britského území první ze svých...
Sověti zaútočili na Polsko 17. září, kdy do Polska vtrhla armáda o síle 500 000 až 1 000 000 vojáků. Odehrávají se desítky bitev a Poláci se snaží silám ze Západu i Východu odolávat, ale šance velké nemají.
Bitva u Šatsku (polsky v té době Szacku) se odehrála několik dní po sovětské invazi 28. září 1939. Polské jednotky pod vedením generála Wilhelma Orlik-Rueckemanna osvobozují Sověty okupované městečko Szak a dělostřelectvo vybavené děly Bofors wz.36 a pěchotními děly ráže 75 mm likviduje během bitvy většinu sovětské techniky včetně všech tanků T-26 ve městě. Na ústupu zanechává agresor na místě děla, kulomety, nákladní vozy i tanky.
Psali jsme
Jihoanglické pobřežní město Dover se v letech 1940-1944 stalo místem v nezáviděníhodné situaci. Kromě leteckého bombardování museli jeho obyvatelé...
Ustupující sovětská motorizovaná pěchota se přivolává na pomoc posily a dostává rozkaz od svého vedení vyčistit oblast od polských důstojníků. Poláci mezitím ustupují k řece Bug. Jedna z polských jednotek, brigáda Polesie je u vesnice Mielnik zaskočena obrněnými jednotkami sovětské 4. armády generála Vasilije Čujkova a po krátkém boji s přesilou se vzdává.
Poté Sověti ukazují, že si s nacisty postupujícími z druhé strany nemají co vyčítat a na místě popravují všechny zajaté důstojníky a poddůstojníky, přibližně 500 mužů.
Zbytek polských jednotek v klidu překračuje řeku Bug, kde se účastní bitvy o Wytyczno.
Zdroj: Institute of National Remembrance, Wayback Machine
Tagy