Sovětský Buran ve vesmíru. Poprvé a naposled

Sovětský Buran ve vesmíru. Poprvé a naposled
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: raketoplán Buran
15 / 11 / 2017, 16:00

Před 29 lety uskutečnil sovětský raketoplán Buran první a poslední let do vesmíru.

Sovětský raketoplán Buran měl být ,,ráznou" odpovědí na americké raketoplány. Buran však nakonec absolvoval pouze první let do vesmíru, který byl zároveň jeho posledním.

Sověti se rozhodli v polovině 80. let napodobit americké raketoplány a chtěli vytvořit stroj, který by se mu podobal i vzhledově. V roce 1986 byl v rámci programu Eněrgija-Buran postaven raketoplán s identifikačním číslem 1K1. v roce 1988 se pak měl uskutečnit první start, jež měl být plně automatizovaný, protože na palubě Buranu nebyla žádná posádka.

psali jsme: Ruský dobrodruh našel v kazašské poušti skutečný poklad. Zachovalé raketoplány ze sovětské éry

První ,,historický" start, který měl proběhnout 29. října 1988, byl však na poslední chvíli odvolán, což možná předznamenalo jeho další osudy. 15. listopadu však přišel kýžený úspěch, když Buran odstartoval z Bajkonuru do vesmíru, kdy absolvoval dva oblety Země. I když Sověti původně počítali s třídenní misí, nakonec raketoplán letěl pouze tři hodiny. Nicméně dokázal v plně automatizovaném režimu i sám přistát, což bylo poprvé v historii.

raketoplán Buran

Raketoplán Buran

Sovětský raketoplán Buran měli možnost po svém prvním letu do vesmíru vidět v roce 1989 i Čechoslováci v Praze, kdy byl připevněn na hřbet letounu Antononov An-225. ,,Hvězda" raketoplánu však začala posléze rychle hasnout, protože další let do vesmíru se již neuskutečnil. I když se počítalo v roce 1993 s dalším letem do vesmíru, a to dokonce i s lidskou posádkou. 

psali jsme: Utajovaný raketoplán X-37B přistál v pátek na americké vojenské základně

Celý vesmírný program byl z důvodu neúměrně vysokých finančních nákladů pozastaven. Buran byl nakonec ,,zaparkován" v hangáru v kosmodromu Bajkonur. v roce 2002 se stala vážná nehoda, kdy na se na raketoplán zřítila střecha hangáru a pohřbila pod sebou i 8 lidí.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: news.nationalgeographic.com

Tagy článku