Stanislav Petrov - sovětský důstojník, který odvrátil jadernou válku

Stanislav Petrov - sovětský důstojník, který odvrátil jadernou válku
Autor fotografie: Autor: Queery-54 – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62394026|Popisek: Stanislav Petrov
18 / 09 / 2018, 16:00

Stanislav Petrov byl sovětský důstojník, který zabránil jaderné krizi mezi USA a SSSR a možná třetí světové válce v osmdesátých letech minulého století. Zemřel v minulém roce.

Rozhodnutí, které sovětský podplukovník Stanislav Petrov kdysi udělal, zabránilo eskalaci studené války v jaderný Armagedon. Svět se o skromném hrdinovi dozvěděl díky Karlu Schumacherovi, politickému aktivistovi z Německa, který zprávu o hrdniství tohoto muže před téměř dvěma desetiletími zveřejnil.

Dne 7. září telefonoval Schumacher Petrovovi, aby mu popřál k narozeninám, ale místo toho se dozvěděl od Petrovova syna Dmitriho, že důstojník v důchodu zemřel 19. května ve svém domě v malém městě poblíž Moskvy.

psali jsme: Vasilij Archipov: Sovětský ponorkář, který zachránil svět před třetí světovou válkou

Dne 26. září 1983 byl Stanislav Petrov odpovědný za radarový systém včasného varování v bunkru poblíž Moskvy, když těsně před půlnocí uviděl na radarové obrazovce balistickou střelu Spojených států směřující k Sovětskému svazu.

"Když jsem poprvé uviděl výstražnou zprávu, vstala jsem z křesla. Všichni moji podřízení byli zmateni, a tak jsem na ně začal křičet příkazy, abych se vyhnul panice. Věděl jsem, že moje rozhodnutí bude mít spoustu následků, " vzpomíná Petrov na tu osudovou noc v rozhovoru pro RT v roce 2010.

"Siréna podruhé spustila. Na naší hlavní obrazovce se objevily krvavě červená písmena, říkající START. Další čtyři rakety, " řekl. Od okamžiku startu raket měl Kreml jen půl hodiny, aby rozhodlo, zda se má stlačit červené tlačítko v odvetě, a jenom 15 minut, aby Petrov zjistil, zda je hrozba skutečná a hlásil ji svým velitelům.

"Moje útulné křeslo  pálilo jako horká pánev a nohy mě bolely. Cítila jsem se, jako bych ani nemohl vstát. Tak jsem byl nervózní, když jsem se rozhodl, " řekl Petrov stanici RT.

psali jsme: Zkáza sovětské ponorky K-219 v Bermudském trojúhelníku vyděsila Gorbačova i Reagana

Protože v případě skutečného útoku USA by šlo o odpal mnohem většího počtu raket, řekl Petrov svým šéfům, že poplach musí být způsoben systémovou poruchou.

"Přiznávám, měl jsem strach. Znal jsem svou míru odpovědnosti , " dodal.

Později se ukázalo, že to, co sovětské družice vyhodnotily jako start raket, bylo sluneční světlo odražené od mraků. Petrov za svou akci nejprve obdržel pochvalu, ale poté co se zjistilo, že chyby v systému jdou na vrub významných sovětských vědců, stal se nepohodlným a byl převelen. Po více než 10 let byl incident klasifikován jako přísně tajný. Dokonce ani Petrovova manželka Raisa, která zemřela v roce 1997, nic nevěděla o roli, kterou její manžel hrál při odvrácení jaderné války.

Zdroj: RT

Tagy článku