Sovětský generál odmítl spolupracovat s nacisty, tak ho nechali umrznout

Sovětský generál odmítl spolupracovat s nacisty, tak ho nechali umrznout
Autor fotografie: A.N. Mironov, CC BY-SA 4.0|Popisek: Dmitrij Karbyšev
09 / 03 / 2022, 10:00

Dmitrij Karbyšev, statečný generál, doktor vojenských věd a Hrdina Sovětského svazu, odmítl prozradit nacistům cenné informace a spolupracovat s nimi, nejvyšší trest přišel záhy.

Karbyševa můžeme zařadit mezi jednoho z nejoceňovanějších velitelů Rudé armády, který měl za sebou bohatou historii. Svou statečnost projevil již za japonsko-ruské války, kterou carský režim prohrál. Karbyšev se účastnil také ruské občanské války poté, co moc v zemi převzali bolševici. Zasáhl také do Zimní války, kdy Sovětský svaz provedl útok na Finsko. V těcho konfliktech projevil zanícenost a odvahu.

Nicméně štěstěna mu došla v létě 1941 v západním Bělorusku, kde se nedokázal dostat z obklíčení a byl zajat německými jednotkami. Prominentnímu vězni Karbyševovi byl nabídnut ,,výměnný obchod" - za spolupráci s nacisty, předání citlivých cenných informací měl být sovětský velitel propuštěn ze zajateckého tábora, mít svou vlastní separátní ubikaci, přístup ke knihovně, mohl psát a mít osobního asistenta.

Na první pohled lákavá nabídka, kterou však Karbyšev šmahem odmítl. Z jeho strany šlo o kategorické odmítnutí, o spolupráci se nehodlal bavit. Tak se nacisté vytasili nejprve se zastrašováním, hrozbami a pak i následně mučením. To zkoušeli celé dva roky! Nic z toho však Karbyševa nepřesvědčilo, aby změnil svůj pevný postoj. Jeden z německých důstojníků si poznamenal v roce 1943: ,,Tento muž, kterému je přes 60 let, projevuje fanatickou oddanost vojenské službě a patriotismu."

Nacisté se tak rozhodli převézt Karbyševa na těžké práce do nechvalně známého koncentračního tábora ve Flossenbürgu a nehodlali se ohlížet na jeho vojenské zařazení. Jenže to nebyla konečná stanice, generál putoval do Auschwitzu, Sachsenhausenu a následně do Mauthausenu. Zde se stal navzdory pokročilému věku vůdčím představitelem skupiny odbojných vězňů. Trpělivost s Karbyševem a dalšími pak nacistům došla v únoru 1945, když už se blížil konec války.

17. února bylo přikázáno Karbyševovi a dalším vězňům, aby se svlékli donaha. Pak je táboroví uzurpovatelé seshora nepřetržitě polévali studenou vodou. Mnoho z vězňů padlo na zemi mrtvých, protože to jejich srdce nevydrželo. Karbyšev toto mučení dokázal ustát. Pak se ale i jeho osud přece jen naplnil, když byl spolu s dalšími asi stovkami vězňů vyveden ven na dvorek do mrazu. A postup se opakoval, na Karbyševa stříkala prudce z hadic studená voda. Ti, kteří se smrtícímu proudu snažili vyhnout, byli surově zbiti k smrti. Stovky vezňů popadalo na zemi zcela zmrzlých, nebo s rozbitou hlavou. Jedním z nich byl i Karbyšev.

V srpnu 1946 mu byl udělen posmrtně titul Hrdina Sovětského svazu, a to zcela poprávu.

Zdroj: Russia Beyond

Tagy článku

-->