Sovětský ponorkář, který zachránil svět před jaderným Armagedonem

Sovětský ponorkář, který zachránil svět před jaderným Armagedonem
Autor fotografie: By U.S. Navy photographer - http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB75/#IV, Public Domain|Popisek: B-59 u Kuby
05 / 08 / 2023, 10:00

V říjnu 1962 se americké válečné lodě snažily donutit k vynoření sovětské ponorky, které se pohybovaly okolo Kuby. Posádky lodí US Navy ale nevěděly, že sovětské ponorky mají kromě torpéd konvenčních i torpéda s jadernou hlavicí. Bylo nakročeno k jaderné katastrofě.

27. října 1962 byl Vasilij Alexandrovič Archipov na palubě sovětské ponorky B-59 poblíž Kuby, když lodě americké flotily začaly na sovětské ponorky ponorky B-4 (kapitán Rurik Ketov), B-36 (kapitán Alexej Dubivko), B-59 (kapitán Valentin Savickij) a B-130 (kapitán Nikolaj Šumkov) shazovat cvičné hloubkové nálože. Celá akce byla navržena tak, aby donutila sovětské ponorky k vynoření.

To se povedlo a B-36, B-130 a B-59 se vynořily na povrch. Situace na B-59 ale byla velmi dramatická a jejímu vynoření předcházela událost, která mohla zničit svět.

Co totiž americké lodě snažící se dostat Rusy na povrch nevěděly, byl fakt, že sovětské ponorky mají kromě torpéd konvenčních i torpéda s jadernou hlavicí. Posádka B-59 vedená kapitánem Savickim neměla spojení s Moskvou a výbuchy neškodných amerických náloží kapitána přesvědčily, že začala třetí světová válka.

V pasti ponořené ponorky, kde nefungovala klimatizace, se tedy začal rodit plán na použití torpéda s jadernou hlavicí proti americkému svazu vedenému protiponorkovou letadlovou lodí CVS-15 USS Randolph.

Nálož o síle 15 kilotun TNT by americké lodě pravděpodobně těžce poškodila, ale hlavně by vyvolala odvetný jaderný úder na SSSR a jeho satelity. Začala by tak třetí světová válka.

Důstojníci sovětských ponorek měli dovoleno spustit Armagedon bez čekání na souhlas od Moskvy. Podmínkou byl ale souhlas tří nejvyšších důstojníků na lodi. Dva včetně kapitána Valentina Savickiho s vypuštěním torpéda souhlasili.

Podle zprávy amerického bezpečnostního archivu Savickij údajně vykřikl: "Teď je zničíme! Zemřeme, ale všechny je potopíme - nestaneme se ostudou flotily. "

Archipov ale nevěřil, že zuří válka a osudné torpédo díky němu nebylo nikdy vypáleno.

Naopak přesvědčil kapitána k vynoření a vyčkání na instrukce z Moskvy. Sovětská ponorka B-59 se vynořila za asistence čtyř amerických torpédoborců USS Beale (DD-471), USS Cony (DD-508), USS Lowry (DD-770) a USS Murray (DD-576). Američtí námořníci nabízeli ponorce pomoc, ale ta byla kapitánem odmítnuta a ponorka za asistence lodí US Navy opustila oblast. Stejně tak ostatní tři ponorky.

Archipov po událostech během Karibské krize postupoval výše na žebříčku sovětského námořnictva a v roce 1981 mu byla dokonce udělena hodnost viceadmirála.

Sovětský ponorkář, který zachránil svět zemřel 19. srpna 1998 ve věku 72 let.

Zdroj: The Guardian

Tagy článku

-->