Sovětští admirálové a sobi pro posádky britských válečných lodí

Sovětští admirálové a sobi pro posádky britských válečných lodí
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Ponorka HMS Trident
09 / 02 / 2021, 10:00

V roce 1941 dostala posádka ponorky HMS Trident od námořnictva SSSR jako dárek soba. 56 členů posádky pak strávilo šest týdnů sdílením svého již tak stísněného prostoru s dospělým sobem přezdívaným Pollyanna.

Během bojových operací za polárním kruhem v roce 1941, dostala posádka britské ponorky třídy T HMS Trident dar od sovětského admirála. Říká se, že se britský kapitán zmínil, že jeho manželka měla v Anglii problémy s tlačením kočárku sněhem a sovětský admirál řekl: „To, co potřebujete, je sob! “

A protože dárek je dárek, sobice Pollyanna se nalodila s pytlem mechu na ponorku, která ale měla ještě šest týdnů hlídkovat na moři. Mech samozřejmě došel a sobice se živila zbytky z kuchyně a propadla závislosti na kondenzovaném mléce.

Pollyanna byla původně spuštěna do ponorky torpédovou trubice ponorky a doufalo se, že by mohla spát ve skladu potravin. Zjevně však měla jemnější vkus a trvala na tom, že bude spát pod kapitánovou postelí.

Navíc vydýchaný vzduch na ponorce a tolik „voňavých“ chlapů působilo na Pollyannu tak, že pokaždé, když se ponorka vynořila na hladinu, vrhala se úzkými chodbami k poklopu, aby se nadýchala čerstvého vzduchu.

Přestože Pollyanna snědla navigační mapu, posádka se šťastně vrátila do Velké Británie, kde HMS Trident přistál v Blythu v Northumberlandu.

Jak se ale sobice nadměrně oddávala kondenzovanému mléku, přibrala a nemohla být vytažena torpédovou trubicí, takže za pomoci přístavního navijáku s trochou pomoci člena posádky s koštětem, se nakonec podařilo dostat Pollyannu na suchou zem.

Dostala se do ZOO v Regents Park, kde žila zbytek války a kdykoli uslyšela reproduktor nebo sirénu, přikrčila se, jako by byla stále na ponorce. Pollyanna zemřela o pět let později v roce 1947, shodou okolností v době, kdy byla její stará ponorka HMS Trident vyřazena z provozu a sešrotována.

Pollyanna ale nebyla jediný sob, kterého si Britové z SSSR přivezli. Admirálové Kuzněcov a Golovka dávali soby často, a jeden se objevil třeba na křižníku HMS Belfast, další na ponorce HMS Tigris…

 

Zdroj: BBC, Business Insider

Tagy článku