,,Špinavá práce" britských letounů Argentinu deptala. Ve válce o Falklandy svedly Sea Harriery památnou bitvu

,,Špinavá práce&quote; britských letounů Argentinu deptala. Ve válce o Falklandy svedly Sea Harriery památnou bitvu
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Sea Harrier
12 / 03 / 2022, 10:00

Ve válce o Falklandy se utkala Velká Británie a Argentina. Konflikt byl eskalací dlouhých sporů již předtím a oba státy se v roce 1982 ponořily do války o toto souostroví. Británie se mohla spolehnout mimo jiné na své letouny Sea Harrier, které odvedly v průběhu konfliktu velmi dobrou práci.

Válka o Falklandy začala v roce 1982 a konfliktu předcházely vleklé spory. Argentina si nárokovala toto území již od roku 1830, kdy je obsadila Velká Británie. Na druhou stranu Velká Británie vytrvale během té doby argentinské požadavky odmítala jako neoprávněné. Konflikt se rozhořel ve chvíli, kdy na začátku dubna 1982 provedly na Falklandy útok argentinské jednotky.

Vláda Margaret Thatcherové byla pevně odhodlána obhájit své území silou. Velká Británie poslala k Falklandům mimo jiné dvě letadlové lodě HMS Invincible a HMS Hermes, aby podpořily další jednotky. Důležitou roli při operacích hrály zejména letouny Sea Harrier. Stroje vstoupily do služby teprve v roce 1980 a v nastalém konfliktu měly předvést své schopnosti.

Nicméně jich bylo oproti argentinským letounům málo. Britové měli k dispozici 42 bojových letounů (28 typu Sea Harrier a 14 typu Harrier GR.3), zatímco Argentinci mohli nasadit do boje 122 strojů, z nichž 50 vycházelo na stíhačky. Argentina měla ve výzbroji ,,mix" strojů A-4 Skyhawk, IAI Dagger, Super Étendard či Mirage III.

Nicméně piloti letounů Sea Harrierů měli přesto výhodu. Argentinci disponovali pouze dvěma letouny pro doplňování paliva ve vzduchu a nejvýkonnější stroje - Mirage III a IAI Dagger nebyly vybaveny pro doplnění paliva ve vzduchu. I přesto, že Argentina měla ve vzduchu tuto převahu, letouny Sea Harrier se v konfliktu vyznamenávaly, a to také v ,,dogfightech".

Jeden z památných se odehrál 8. června 1982. Skupinka letounů Sea Harrier vedená David Morganem se zapojilo do boje se 4 stroji A-4 Skyhawk. Pohotový Morgan vystřelil dvě rakety Sidewinder a připsal si dva nepřátelské sestřely. Jeho wingman si pak připsal další zářez. Čtvrtý nepřátelský Skyhawk se raději z bojové scény kvapně ztratil. Morgan a jeho wingman se potom vrátili na letadlovou loď HMS Hermes a pilota neminulo vyznamenání za jeho akce.

Kromě toho ve válce, která trvala 10 týdnů, byly letouny Sea Harrier určeny k ochraně britských válečných lodí a pravidelně se utkávaly s již zmíněnými argentinskými stroji Skyhawk.

Letouny Sea Harrier i při dalších střetech s nepřítelem prokázaly své schopnosti, a to i přesto, že často stály pro argentinské přesile. I díky nim Velká Británie v konfliktu, který skončil v červnu 1982, vyhrála a své území nakonec obhájila.

Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace