Špion-samouk Juan Pujol García: Převezl nacisty, ohromil Brity. Vrchol jeho ,,umění" přišel při vylodění v Normandii

Špion-samouk Juan Pujol García: Převezl nacisty, ohromil Brity. Vrchol jeho ,,umění&quote; přišel při vylodění v Normandii
Autor fotografie: Autor neznámý, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Juan Pujol García
23 / 10 / 2023, 06:15

Dvojitých agentů poznala historie více než dost, ale Juan Pujol García byl přece jen něčím zvláštní. Budoucí vytěžovaný agent, veterán ze Španělské občanské války, který ,,hrál na obě strany", se totiž rozhodl stát špionem ,,pro dobro lidstva". A začal činit kroky k tomu, aby se jeho idealistická vize stala skutečností.

Pujol se se svou ženou iniciativně nabídli britské a americké tajné službě, ale byli odmítnuti. Pujol se nevzdal a britskou tajnou službu MI5 oslovil ještě dvakrát, ale vždy se stejným výsledkem. A tak se rozhodl mladý muž nejen změnit taktiku, ale především stranu konfliktu. Pujol se nabídl nacistům, sám si vytvořil falešnou identitu ,,fanatického" pronacistického španělského úředníka, a posléze kontaktoval madridskou pobočku německé zpravodajské služby Abwehr. Pujol se tak stal německým agentem.

Jeho noví chlebodárci jej instruovali, aby odcestoval do Velké Británie a vytvořil agenturní síť. Ale tam se Pujolovi nechtělo, místo toho přesídlil do portugalského Lisabonu, aby tam fabrikoval falešné zprávy o Velké Británii z široké palety veřejných zdrojů včetně turistického průvodce Británií či jízdních řádů vlaků (!). ,,Pujol shromažďoval tento druh neověřených informací z různých encyklopedií, i z reklam, které viděl, nebo z cedulí či plakátů," řekl Stephan Talty, autor knihy o dobrodružném životním příběhu tohoto agenta.

Přesto takto dokázal ,,svérázný" agent Pujol (krycí jméno Alaric) dlouho fungovat a Němci mu věřili. Pujol potom vymýšlel i jména dalších agentů, kterých bylo několik desítek. Agent zkrátka žil ve své vlastní bublině, nicméně se mu podařilo Němce přesvědčit o tom, že noví agenti či jeho spolupracovníci jsou skuteční. Možná to zní až neuvěřitelně, ale nacisté nikdy neodhalili Pujola, že byl dvojitým agentem. V roce 1942 se výkonný agent Pujol dostal i do hledáčku MI5, tedy té tajné služby, která jej kdysi odmítla. MI5 byla překvapena Pujolovou výkonností v chrlení nejrůznějších zpráv. Pujola tak sama oslovila a navzdory jeho nedokonalým zprávám, které leckdy měly fantastický nádech, se rozhodla mu nabídnout práci. Z Pujola se tak stal dvojitý agent (krycí jméno Garbo), který spadal pod Tomáse ,,Tommyho" Harrise. Jeden z Pujolových vrcholů bylo oklamání Němců, že se v roce 1944 nechystá žádná invaze do Normandie. A zásoboval je ,,zaručenými" zprávami, že k invazi nedojde. Spojenci tak měli v Den D v roce 1944 skutečně nad Němci výhodu.

Juan Pujol García

Poté, co skončila druhá světová válka, Pujol dále pracoval pro MI5, a posléze se přesunul do Venezuely, kde si založil obchod se suvenýry. Vzhledem ke své minulosti usoudil, že by bylo dobré, aby předstíral svou smrt. Za tímto účelem kontaktoval Harrise, kterému řekl, že vymyslel následující plán: Měla se rozšířit do světa informace, že Pujol zemřel v Angole na Malárii. Později skutečně britský velvyslanec oznámil oficiálně Španělsku, že Pujol zemřel. Pujol také změnil vizáž, nechal se obrůst plnovousem a začal nosit výrazné brýle.

Pujol tak živil informaci, že zemřel, neuvěřitelných 36 let, a to až do osmdesátých let, kdy britský spisovatel Nigel West, který se zabýval Pujolovým životem, pojal podezření, že ve skutečnosti žije. Dokázal jej vypátrat a Pujol Westovi následně přiznal, že svou smrt jen předstíral. Pujol se posléze vydal do Evropy, kde se setkal se svou bývalou ženou, která též nevěřila, že je mrtev. ,,Skutečná" smrt si pro Pujola přišla brzy nato - v roce 1988 v Caracasu. Dobrodružný život dvojitého agenta se definitivně uzavřel v 76 letech.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

-->