Společně proti nepříteli. Jak Švédové bojovali po boku Finska proti Sovětskému svazu

Společně proti nepříteli. Jak Švédové bojovali po boku Finska proti Sovětskému svazu
Autor: Wikipedia, volné dílo|Popisek: Zimní válka
01 / 05 / 2020, 10:00

Jak známo, Švédsko se vždy zakládalo na své neutralitě. To ale neplatilo vždy a stoprocentně. Po napadení Finska Sovětským svazem v roce 1939 Švédsko ostře nesouhlasilo se sovětskou vojenskou intervencí. I přes svou neutralitu však vznikaly ve Švédsku dobrovolnické oddíly, které bok po boku svých ,,skandinávských druhů" bojovaly proti Sovětskému svazu.

Zimní válka mezi Sovětským svazem a Finskem vzbudila ve švédských vládnoucích kruzích poměrně silné obavy, že dalším cílem sovětské expanze bude právě Švédsko. To bylo znásobeno ještě strachem z napadení ze strany Německa, protože Švédsko disponovalo bohatými zdroji nerostných surovin, především rudy a minerálů, které Německo potřebovalo.

Nakonec se ale Adolf Hitler spokojil ,,jen" s obsazením Dánska a Norska a Švédsko nenapadl. To, ač neutrální, však muselo v řadě věc Německu ustoupit, když mu například povolilo přejezdy vlaků s německými vojáky a válečným materiálem přes své území.

Když Sovětský svaz vpadl do Finska, vyvolalo to velké švédské rozhořčení. Švédsko nepočítalo s tím, že pošle Finsku na pomoc regulérní armádu, která byla navíc slabá a těžko se mohla rovnat té sovětské. Nicméně se začaly formovat dobrovolnické švédské sbory, které chtěly svým ,,skandinávským druhům" v nastalém konfliktu pomoci. První dobrovolnické sbory začaly vznikat po útoku Sovětského svazu na Finsko a jejich číslo narostlo na zhruba 8 000 mužů, odhodlaných se zúčastnit války. Kromě Švédů se vstupovali do dobrovolnických jednotek také Norové, jichž na 700.

Jejich pohnutky kromě skutečné pomoci sousednímu Finsku se však lišily. Někteří vstupovali do jednotek z čistého idealismu, jiní chtěli zažít dobrodružství třeba i s neslavným koncem. Na každý pád kromě utvoření dobrovolnických jednotek Švédsko pomáhalo Finsku i materiálně. Finsko od svého souseda dostalo například 800 námořních min, okolo 350 protitankových a protivzdušných zbraní či více než 20 letounů na obranu.

Této pomoci také nahrávala jasně ,,profinská" nálada Švédů, kteří tlačili na svou vládu, ať Finsku podobnou pomoc poskytne. Švédské jednotky sice nebojovaly přímo v epicentru konfliktu, ale pomáhaly například v Laponsku, kde probíhaly mírnější boje. V nepravidelných střetech se Sověty Švédové ztratili 33 mužů, jejich vzdušné jednotky zaznamenaly naopak 12 sestřelů, samy ztratily 2 stroje.

Nepočítalo se s tím, že švédské dobrovolnické sbory budou bojovat v srdci samotného konfliktu. To by totiž mohlo mít vážně zahraničně-politické důsledky a takový risk vzhledem ke stále proklamované neutralitě si nechtělo Švédsko dovolit. 

I když švédské dobrovolnické sbory neměly celkově velký dopad na průběh války, finští historikové se shodují, že znamenaly především velmi vítanou morální podporu v boji.


Zdroj: rbth.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace