Spory mezi postsovětskými republikami - může za to ale vždy někdo jiný

Spory mezi postsovětskými republikami - může za to ale vždy někdo jiný
Autor fotografie: flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Josif Stalin
06 / 08 / 2023, 16:00

Jak můžeme vidět, narůstá nyní napětí mezi postsovětskými republikami, ale dá se říci, že ne korektním směrem. Samozřejmě nejvíce zla napáchal Stalin, vlastně Džugašvili, který způsobil hladomor na Ukrajině, z něhož jsou obviňováni Rusové, protože vláda byla v Moskvě. Takže Gruzínec v Moskvě ničil Ukrajince i Tatary a Kozáky a další menšiny, což je přičteno Rusům, protože seděl v Kremlu. Jeho nejvýkonnějším katem byl Lavrentij Berja, šéf NKVD, jenž též nebyl Rus, ale Gruzínec. Jenže pojem „Moskva rozhodla“ generalizuje k vnímání, že za vše můžou Rusové. A Gruzínci se k danému vůbec nehlásí, vždyť to byl Stalin a ne Džugašvili, představitel SSSR a ne Gruzie.

Svým způsobem nejvýraznějšími osobnostmi byli tito představitelé sovětské moci:

Lenin Vladimír Iljič – Uljanov – právník, revolucionář, národnost ruská

Stalin Josef Visarionovič – Džugašvili – revolucionář, politik, národnost gruzínská

Berija Lavrentij – politik, šéf tajné služby NKVD, národnost gruzínská

Chruščov Nikita Sergejevič – politik, národnost ruská, byť mnohdy považován za Ukrajince vzhledem k místu narození v blízkosti hranic

Brežněv Leonid Iljič – politik, národnost ukrajinská

Jenže role Stalina nyní eskaluje již tak napjaté vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou. Gruzínec, co povraždil hromadu Rusů i Ukrajinců je nyní bodem sváru mezi Ruskem a Ukrajinou. Obdobně všichni soucítí s Rakouskem za anšlus, tedy obsazení nacistickým Německem 12. 3. 1938, jenže Adolf Hitler byl Rakušan, narozen v Braunau nad Innem. Ano, je to na hranici s Německem, ale pořád byl z Rakouska.

Velmi spornou osobností sovětské moci byl Nikita Chruščov. Narodil se sice v Kalinovce v Rusku, ale i to je jen kousíček od hranic dnešní Ukrajiny, takže byl mnohdy považován za Ukrajince. Ale zcela etnicky čistým“ Ukrajincem byl Leonid Iljič Brežněv, jenž se narodil v srdci Ukrajiny v obci Kamianske, což je nedaleko od válkou devastovaných oblastí jako Záporoží nebo Krivyj Rih. A nedá se říci, že by Chruščov (téměř Ukrajinec) nebo Brežněv (100% Ukrajinec) vykonali pro Ukrajinu cokoliv zásadního.

Rusko si určitě nepřeje zatahovat do sporu s Ukrajinou kvůli Stalinovi Gruzii, s níž má vlastní problémy. Jenže i Ukrajinci by měli nazývat osoby a procesy správnými jmény. A nejen Ukrajinci.

Velmi dlouho trvalo, než třeba byla uznána genocida Arménů Tureckem, Nikdo nepřiznal veřejně, proč neexistuje Kurdistán, když po první světové válce vznikly nové útvary jako Rakousko nebo Maďarsko. Jenže Kurdové žijí na tehdy „tektonickém zlomu“ vlivu plného a administrativního mezi Británií a Francií. A to již dnes nelze „slepit zpět“.

Bylo mnoho národních diktátorů, ale nikdo se neschovává za jinou národní identitu. Pol Pot se narodil a devastoval rodnou Kambodžu, Mao Ce-tung se narodil v centrální části Číny v provincii Chu-nan, španělský diktátor Francisco Franco ničil rodnou zemi, byť je dodnes mnohými zbožňován, obdobně Benito Mussolini se spojil s Hitlerem a pustošil rodnou Itálii i Evropu.

Ale již se vymyká Josiph Broz Tito, jenž byl původem Chorvat. Vládl tzv. sjednocené Jugoslávii, přehlížel křivdy z druhé světové války působené různými etniky či okupanty. Ale dnes nikdo neřekne Tito byl Chorvat, byl to Jugoslávec, tedy Srb? Černohorec? Bosňák? Nebo … Byl Chorvat.

Domácí prostředí naopak pod jednoznačnou vlajkou devastoval po vojenském puči Augusto Pinochet v Chile. Kdo ho v puči podporoval a proč, není předmětem tohoto článku. Domovinu, ale se zahraniční podporou v určité době, též devastoval libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.

A tak lze pokračovat dále, různé země v různé situaci vynesou k moci osoby, jež by jinak měly spíše pobývat ve zdravotnickém zařízení s vysokou ostrahou. A pokud je to přikryto zdáním demokracie, jako třeba nástup Gottwalda a KSČ k moci, je velmi obtížné situaci demokratickými prostředky změnit.

Ze všeho nejhorší se může stát, kdy dva státy se začnou „prát“ kvůli někomu z jiné země, jež se k tomu vůbec nehlásí. A ví proč.

Je zcela naivní si myslet, že tyto vlivové a politické tlaky se brzy změní v korektní jednání. Mnoho zemí by muselo přiznat co vše způsobili v době otrokářství a v rámci kolonií. Mnoho zemí by muselo přiznat koho, jak a proč podporovalo. A tento vlivový boj nikdy nepřestane, člověk se změnil od sběrače „borůvek“ po jednoho z nejagresivnějších a nejzákeřnějších predátorů. Neloví pro obživu ale pro moc.
Takže pokud se podaří Ukrajině a Rusku si objasnit, kdo byl Stalin/Džugašvili bez zapojení Gruzie do konfliktní situace, jistě se další možné ohnisko napětí mírně schladí a nebude ničeno tolik historických památek a pomníků jen proto, že patřily jim …

Zdroj: cnbc.com, theconversation.com, csis.org




Tagy článku

-->