Autor fotografie: US Navy, Wikimedia Commons, volné dílo
Americký major William D. Dunham mohl sestřelit Japonce, který vyskočil padákem ze zasaženého letounu, ale neudělal to, i když Japonci toto běžně dělali Američanům.
William Dunham patřil k výrazným postavám americké válečné historie. Zapsal se do ní jako velmi schopný pilot a letecké eso, které létalo na strojích P-47 Thunderbolt a P-51 Mustang během druhé světové války.
Dunham se narodil v roce 1920 v Takomě ve státě Washington. Vystudoval střední školu v Idahu, jakož i univerzitu. Jeho kroky dále směřovaly k letectvu, kde našel své uplatnění. Absolvoval letecký výcvik v Santa Monice a později byl mladík přidělen k 53. stíhací skupině, působil rovněž jako testovací pilot. V lednu 1943 Dunhama jeho nadřízení přidělili k 342. stíhací peruti v Austrálii a Novém Zélandu.
I když si vedl ve vzduchu více než zdatně, v roce 1944 při jedné misi ušetřil Japonce, který se snášel padákem z předtím sestřeleného letounu Dunhamem. Jak se vše seběhlo? Ve zmíněném roce plnil Dunham misi nad Filipínským mořem, kde probíhaly letecké bitvy mezi Japonci a Američany. Dunham zde znovu prokázal své schopnosti a sestřelil japonskou stíhačku Nakadžima Ki-43. Její pilot se přirozeně snažil ze stroje, odsouzeného ke zkáze, dostat pryč a použil padák.
Japonec tak byl na mušce Dunhama a mohl ho kdykoliv dorazit. A důvody k tomu jistě měl. Japonci totiž nezřídka sestřelovali své nepřátele, kteří ze svých strojů vyskakovali na padáku, a tak měl Dunham možnost, jak to oplatit ve stylu ,,oko za oko". Ale Američan volil v tomto případě akt milosrdenství a Japonce nesestřelil, i když to samozřejmě udělat mohl. Nejenže nepřítele nesposlal do věčných lovišť, ale nadto mu hodil ,,na cestu" záchrannou vestu.
Nevíme ovšem, jestli Japonec i přesto přežil a zachránil se. Když se Dunhama později ptali, proč Japonce nesestřelil, odpověděl úspěšný pilot, že se jednalo o ,,zásah shůry", jako by Bůh položil ruku na jeho rameno. Tento moment, který jej zapsal do historie, nedokázal uspokojivě vysvětlit.
Dunham pak pokračoval ve své úspěšné válečné kariéře a byla mu udělena řada prestižních vyznamenání jako například Kříž za vynikající službu či Záslužná legie. Dunham setrval u letectva do roku 1970, kdy odcházel s hodností brigádního generála. Zemřel v roce 1990 v 70 letech.
Zdroj: Warhistoryonline.com