Spřízněni válkou. Americký major, co projevil lítost. Padajícího Japonce nesestřelil, ještě mu hodil záchrannou vestu

Spřízněni válkou. Americký major, co projevil lítost. Padajícího Japonce nesestřelil, ještě mu hodil záchrannou vestu
Autor fotografie: US Navy, Wikimedia Commons, volné dílo
21 / 04 / 2023, 10:00

Americký major William D. Dunham mohl sestřelit Japonce, který vyskočil padákem ze zasaženého letounu, ale neudělal to, i když Japonci toto běžně dělali Američanům.

William Dunham patřil k výrazným postavám americké válečné historie. Zapsal se do ní jako velmi schopný pilot a letecké eso, které létalo na strojích P-47 Thunderbolt a P-51 Mustang během druhé světové války.

Dunham se narodil v roce 1920 v Takomě ve státě Washington. Vystudoval střední školu v Idahu, jakož i univerzitu. Jeho kroky dále směřovaly k letectvu, kde našel své uplatnění. Absolvoval letecký výcvik v Santa Monice a později byl mladík přidělen k 53. stíhací skupině, působil rovněž jako testovací pilot. V lednu 1943 Dunhama jeho nadřízení přidělili k 342. stíhací peruti v Austrálii a Novém Zélandu.

I když si vedl ve vzduchu více než zdatně, v roce 1944 při jedné misi ušetřil Japonce, který se snášel padákem z předtím sestřeleného letounu Dunhamem. Jak se vše seběhlo? Ve zmíněném roce plnil Dunham misi nad Filipínským mořem, kde probíhaly letecké bitvy mezi Japonci a Američany. Dunham zde znovu prokázal své schopnosti a sestřelil japonskou stíhačku Nakadžima Ki-43. Její pilot se přirozeně snažil ze stroje, odsouzeného ke zkáze, dostat pryč a použil padák.

Japonec tak byl na mušce Dunhama a mohl ho kdykoliv dorazit. A důvody k tomu jistě měl. Japonci totiž nezřídka sestřelovali své nepřátele, kteří ze svých strojů vyskakovali na padáku, a tak měl Dunham možnost, jak to oplatit ve stylu ,,oko za oko". Ale Američan volil v tomto případě akt milosrdenství a Japonce nesestřelil, i když to samozřejmě udělat mohl. Nejenže nepřítele nesposlal do věčných lovišť, ale nadto mu hodil ,,na cestu" záchrannou vestu.

Nevíme ovšem, jestli Japonec i přesto přežil a zachránil se. Když se Dunhama později ptali, proč Japonce nesestřelil, odpověděl úspěšný pilot, že se jednalo o ,,zásah shůry", jako by Bůh položil ruku na jeho rameno. Tento moment, který jej zapsal do historie, nedokázal uspokojivě vysvětlit.

Dunham pak pokračoval ve své úspěšné válečné kariéře a byla mu udělena řada prestižních vyznamenání jako například Kříž za vynikající službu či Záslužná legie. Dunham setrval u letectva do roku 1970, kdy odcházel s hodností brigádního generála. Zemřel v roce 1990 v 70 letech.


Zdroj: Warhistoryonline.com

Tagy článku