Srážka americké a sovětské jaderné ponorky s jadernými zbraněmi u pobřeží Kamčatky

Srážka americké a sovětské jaderné ponorky s jadernými zbraněmi u pobřeží Kamčatky
Popisek: USS Pintado
18 / 09 / 2019, 13:00

Sovětská balistická jaderná ponorka třídy Yankee a americká útočná jaderná ponorka USS Pintado, oba nesoucí jaderné zbraně, se srazily v květnu 1974, když USS Pintado prováděla zpravodajskou misi v sovětských teritoriálních vodách.

Ke srážce obou ponorek došlo v době, kdy byly obě ponořeny, na palubě USS Pintado nebyly hlášeny žádné oběti. Noviny The Tribune uvedly, že americká ponorka byla v sovětských vodách jako součást operace námořnictva a CIA, jejímž cílem bylo shromažďovat zpravodajské informace a testovat sovětské vojenské schopnosti. Informace noviny získaly ze zdrojů na ministerstvu námořnictva, v Kongresu a ze sovětského velvyslanectví ve Washingtonu.

Ponorka USS Pintado s domovským přístavem v San Diegu se plavila ponořená v hloubce asi 60 metrů pod hladinou, a blížila se k sovětské námořní základně v Petropavlovsku na poloostrově Kamčatka, když došlo k incidentu. Sonarová zařízení nedokázala odhalit blížící se sovětskou balistickou raketovou ponorku třídy Yankee a obě podmořská plavidla se prakticky čelně srazila.

Sovětská ponorka se vynořila během 30 sekund od srážky na hladinu. Noviny uvedly, že nebyly k dispozici žádné informace o rozsahu poškození ponorky třídy Yankee, nebo o tom, zda došlo ke ztrátám na životě v sovětském stroji.

Kolize zničila většinu detekčního sonaru ponorky USS Pintado, zasekl se poklop torpédometů na pravé straně a byla poškozena hloubková ovládací ploutev Pintada. Americká ponorka z místa srážky unikla nejvyšší možnou rychlostí, které byla schopna pod hladinou s poškozenou přídí dosáhnout a zamířila na základnu Guam, kde byla umístěna do suchého doku na několik týdnů opravována.

Poškozená ponorka USS Pintado

Podle The Tribune bylo cílem ponorky třídy Sturgeon otestovat schopnosti Rusů a jejich senzorů u vstupu do vojenského přístavu.

List The New York Times následně přinesl informaci, že americké ponorky špehovaly ve vodách SSSR a dalších států ve vzdálenosti menší než 3 námořní míle od břehu v rámci programu Holystone, později přejmenovaného na Operaci Pinnacle.

A kdo se tedy pod vodou srazil? Americká útočná ponorka třídy Sturgeon byla dlouhá 89 metrů s výtlakem 4 640 tun a maximální rychlostí 25 uzlů při ponoření. Její sovětský protějšek třídy Yankee I měřil 132 metrů, výtlak 9 300 tun a pod vodou dosahoval rychlosti až 26 uzlů.

 

Zdroj: Nytimes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace