Popisek: USS Pintado
Sovětská balistická jaderná ponorka třídy Yankee a americká útočná jaderná ponorka USS Pintado, oba nesoucí jaderné zbraně, se srazily v květnu 1974, když USS Pintado prováděla zpravodajskou misi v sovětských teritoriálních vodách.
Ke srážce obou ponorek došlo v době, kdy byly obě ponořeny, na palubě USS Pintado nebyly hlášeny žádné oběti. Noviny The Tribune uvedly, že americká ponorka byla v sovětských vodách jako součást operace námořnictva a CIA, jejímž cílem bylo shromažďovat zpravodajské informace a testovat sovětské vojenské schopnosti. Informace noviny získaly ze zdrojů na ministerstvu námořnictva, v Kongresu a ze sovětského velvyslanectví ve Washingtonu.
Ponorka USS Pintado s domovským přístavem v San Diegu se plavila ponořená v hloubce asi 60 metrů pod hladinou, a blížila se k sovětské námořní základně v Petropavlovsku na poloostrově Kamčatka, když došlo k incidentu. Sonarová zařízení nedokázala odhalit blížící se sovětskou balistickou raketovou ponorku třídy Yankee a obě podmořská plavidla se prakticky čelně srazila.
Sovětská ponorka se vynořila během 30 sekund od srážky na hladinu. Noviny uvedly, že nebyly k dispozici žádné informace o rozsahu poškození ponorky třídy Yankee, nebo o tom, zda došlo ke ztrátám na životě v sovětském stroji.
Kolize zničila většinu detekčního sonaru ponorky USS Pintado, zasekl se poklop torpédometů na pravé straně a byla poškozena hloubková ovládací ploutev Pintada. Americká ponorka z místa srážky unikla nejvyšší možnou rychlostí, které byla schopna pod hladinou s poškozenou přídí dosáhnout a zamířila na základnu Guam, kde byla umístěna do suchého doku na několik týdnů opravována.
Podle The Tribune bylo cílem ponorky třídy Sturgeon otestovat schopnosti Rusů a jejich senzorů u vstupu do vojenského přístavu.
List The New York Times následně přinesl informaci, že americké ponorky špehovaly ve vodách SSSR a dalších států ve vzdálenosti menší než 3 námořní míle od břehu v rámci programu Holystone, později přejmenovaného na Operaci Pinnacle.
A kdo se tedy pod vodou srazil? Americká útočná ponorka třídy Sturgeon byla dlouhá 89 metrů s výtlakem 4 640 tun a maximální rychlostí 25 uzlů při ponoření. Její sovětský protějšek třídy Yankee I měřil 132 metrů, výtlak 9 300 tun a pod vodou dosahoval rychlosti až 26 uzlů.
Zdroj: Nytimes.com