Srážka křižníku Belknap s letadlovou lodí John F. Kennedy - "Otevírák na konzervy" (1975)

Srážka křižníku Belknap s letadlovou lodí John F. Kennedy - &quote;Otevírák na konzervy&quote; (1975)
07 / 06 / 2019, 10:00

V noci z 22. na 23. listopadu 1975 narazil raketový křižník CG-26 Belknap do boku letadlové lodi CV-67 John F. Kennedy. K nehodě došlo ve Středozemním moři asi 130 km od pobřeží Sicilie během nočního leteckého cvičení. Letadlová loď utrpěla lehké poškození, ale hliníkové nástavby raketového křižníku byly způsobeným požárem prakticky kompletně zničeny. Neštěstí stálo životy osm námořníků, vedlo ke změně v konstrukci válečných lodí a v námořnictvu vznikly nové přezdívky pro USS John F. Kennedy: „Otevírák na konzervy“ a „Jack zabiják plechovek“.

USS Belknap byl první lodí své třídy. V době svého vstupu do služby, v roce 1964, byl klasifikován jako fregata vyzbrojená řízenými střelami (DLG-26), a tato klasifikace byla změněna 30. června 1975 na raketový křižník (CG-26). Bylo to 167 m dlouhé plavidlo s výtlakem 8957 tun, s posádkou asi 600 mužů, vybavené mnoha radary, sonary, prostředky pro vedení elektronického boje, a vyzbrojené 127mm kanónem, raketovým systémem Mark 10 Mod 7, řízenými střelami RIM-2 Terrier, střelami Harpoon, protivzdušným systémem Phalanx a dvěma tříhlavňovými torpédomety.

Letadlová loď USS John F. Kennedy vstoupila do služby v září roku 1968, a byla jedinou ve své třídě, byť byla příbuzná lodím třídy Kitty Hawk. Byla poslední letadlovou lodí s konvenčním pohonem postavenou pro americké námořnictvo. Měla plný výtlak 82655 tun a délku 321 m. Prošla během své služby několika modernizacemi a vyřazena byla až v roce 2007. S největší pravděpodobností ji čeká rozebrání, byť jednání o jejím zachování jako muzejní lodi probíhají.

Ovšem zpět do listopadu roku 1975. Obě lodě pluly během nočního cvičení v paralelním kurzu, ale křižník Belknap z ničeho nic provedl obrat a narazil do levoboku letadlové lodi. Přesahující letová paluba pokácela jeho stěžeň, ale horší bylo, že náraz prorazil palivové nádrže pod letovou palubou a palubu křižníku zalilo množství benzínu, který se okamžitě vznítil a celá loď byla zanedlouho v plamenech. Letouny ve vzduchu byly odeslány na pozemní základny. Posádka křižníku plamenům statečně s podporou doprovodných torpédoborců vzdorovala, a při pohledu na fotografie lodi po nehodě lze asi označit za zázrak, že si vyžádala životy jen sedmi členů posádky (osmý se udusil kouřem na palubě JFK).

Problémem křižníku byl materiál použitý pro při konstrukci jeho nástaveb – tím materiálem byl hliník, který značným teplotám neodolal a začal se tavit. Kromě toho plameny zasáhly také muniční sklady. Po zdolání požáru zely v místě původních nástaveb černé díry – odsud přezdívka pro letadlovou loď: „otevírák na konzervy“.

Křižník byl čtyři roky opravován. Opravy si vyžádaly 235 milionů dolarů, a v roce 1980 se vrátil do služby, v níž vydržel do roku 1995 – v roce 1998 bude potopen jako cílová loď. Hliník námořnictvo přestalo pro konstrukci nástaveb tohoto druhu lodí lodí používat a nahradilo jej ocelí.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace